Nowy numer 43/2020 Archiwum

To 46. rok pracy DSO

Szkoła nie tylko kształci organistów, ale daje też solidną formację i podstawy wiedzy teologicznej.

Na 1. rok studiów w Diecezjalnym Studium Organistowskim zgłosiło się 7 kandydatów. - Ta liczba bardzo mnie cieszy, bo w ubiegłych latach było gorzej, a nawet znacznie gorzej. Z drugiej strony praktycznie każdego tygodnia mam telefony od proboszczów proszących o organistów, bo tych po prostu brakuje. Stąd mimo że rozpoczęliśmy już kolejny rok pracy, wciąż czekamy na kolejnych kandydatów. Nasz adres i kontakt to: 26-600 Radom, ul. B. Prusa 6; tel. 48 36 56 228 - mówi ks. prał. Wojciech Szary, dyrektor DSO.

Jedną z tegorocznych kandydatek jest Agata Towarek. - Od I Komunii św. jestem związana ze scholą parafialną w Orońsku, a potem z oazą. Śpiewam w chórze akademickim, bo studiuję w Radomiu pedagogikę i należę do zespołu Guzowianki. Chcę dodać jeszcze to, co oferuje studium organistowskie. Razem z nią z Guzowianek i scholi z Orońska do studium przyszedł Damian Czerwonka. - Studiuję w Radomiu prawo i pracuję. Mimo że mieszkam w parafii Młodocin, pochodzę z Orońska i tam związałem się ze scholą parafialną, a obok tego z zespołem Guzowianki. A teraz chcę czegoś więcej, a mam nadzieję, że znajdę to w studium - mówi.

Katarzyna Piasecka z Kowali jest tegoroczną maturzystką. - Od dziecka stałam w kościele na chórze obok pani organistki i podpatrywałam jej pracę. Zawsze marzyłam o tym, by uczyć muzyki lub być organistką - zdradza słuchaczka I roku studium.

- O studium dowiedziałem się z internetu. Od dawna myślałem o tym, by tu podjąć naukę. Trochę zwlekałem, ale teraz podjąłem decyzję. Znam bardzo dużo pieśni liturgicznych, bo one mnie fascynują, tak jak fascynuje mnie muzyka organowa. Trzeba to złączyć razem, a to oferuje studium - mówi Adrian Wodziński z Jastrzębi.

Diecezjalne Studium Organistowskie nadal przyjmuje kandydatów na kolejny rok nauki 2018/2019. Warunki przyjęcia: podanie, życiorys, opinia od księdza proboszcza, kserokopia świadectwa ukończenia szkoły, kserokopia świadectwa szkoły muzycznej, ogniska muzycznego itp., jeśli do takich kandydat uczęszczał, oraz dwa zdjęcia. Kandydaci legitymujący się świadectwem ze szkoły muzycznej mogą rozpocząć naukę od roku II lub nawet III. Diecezjalne Studium Organistowskie w Radomiu jest zarejestrowaną szkołą niepubliczną i zostało wpisane w Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej Urzędu Statystycznego wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z nr 8042B. Obowiązkowe zajęcia w studium odbywają się w każdy poniedziałek i wtorek (rok I i II) oraz we wtorek i środę (rok III, IV, V).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama