Nowy numer 2/2021 Archiwum

Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia

Odwiedzający ekspozycję usłyszą odgłosy lasu, zobaczą ciekawą aranżację z roślin runa leśnego i drzewek leśnych.

W siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu po raz kolejny można oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona zorganizowana przez Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwami: Radom, Kozienice i Zwoleń. Przybyłych na otwarcie wystawy powitała Lucyna Wiśniewska, dyrektor PSSE w Radomiu. – Wystawa służy upowszechnieniu wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących oraz zasad dotyczących grzybobrania. Atrapom grzybów towarzyszą grzyby prawdzie, które udało się nam zebrać. Wystawa odpowie nam też na pytania, m.in. dlaczego potrzebne są różne rodzaje lasów – mówiła dyrektor. Przypomniała też, że grzybobranie to stara polska tradycja.

Do spacerów po lesie zachęcał także Marek Szary, wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu   Do spacerów po lesie zachęcał także Marek Szary, wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Na wystawie w ciekawej aranżacji leśnej można obejrzeć około 60 sztuk atrap grzybów w skali 1:1, aby jak najwiarygodniej pokazać poszczególne grzyby w ich naturalnym środowisku. Zwiedzając wystawę jej uczestnicy uzyskają odpowiedzi na tematy dotyczące pracy leśnika i zrównoważonej gospodarki leśnej. Dowiedzą się także, jak zbierać grzyby, aby nie łamać przepisów prawa. Lasy są dostępne dla wszystkich, ale są obszary, gdzie grzybobranie jest zabronione ze względu na ochronę nasadzeń młodych drzew, ochronę przyrody lub bezpieczeństwo. Odwiedzający ekspozycję usłyszą odgłosy lasu, zobaczą ciekawą aranżację z roślin runa leśnego i drzewek leśnych, przygotowanych dzięki nadleśnictwom: Radom, Kozienice i Zwoleń. Dostępne są także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu zebranymi wśród leśników, ich przyjaciół i rodzin.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie jest Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego pod Patronatem Honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych „STOP Zaśmiecaniu Lasów”, przygotowana przez leśników we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury.

Na otwarciu wystawy obecni byli sygnaliści myśliwscy, którzy zaprezentowali pokaz swoich umiejętności   Na otwarciu wystawy obecni byli sygnaliści myśliwscy, którzy zaprezentowali pokaz swoich umiejętności
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Wystawa będzie czynna do 21 października. Zwiedzanie będzie możliwe po uprzednim zarejestrowaniu się w PSSE w Radomiu (ul. Okulickiego 9D) tel. 48 330 90 47. Zwiedzanie od poniedziałku do piątku od 8.30 do 18.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 14.00. Wystawa jest dostępna dla wszystkich – również grup zorganizowanych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama