- Już w roku 1981 roku mówiliśmy oficjalnie, że walczymy nie tylko o związki, ale o wolną i niepodległą Polskę - powiedział Andrzej Sobieraj.
Słowo do obecnych skierował także A. Macierewicz. - Porwała was ta wielka fala "Solidarności", która wtedy przetaczała się przez całą Polskę i która stworzyła największy w historii świata ruch społeczno-narodowy, jakim była "Solidarność". Pamiętajcie. Jesteście współtwórcą tego najbardziej niezwykłego zjawiska w historii świata. Ten ruch, który wtedy porwał Polskę, całą Europę, trwa po dzień dzisiejszy. To jego dynamizm, przesłanie, sprawiają, że dzisiaj możemy mieć nadzieję na odbudowę niepodległej Polski, że my ją dzisiaj realnie odbudowujemy. […] Chcemy wam wszystkim szczególnie podziękować, bo poza tym wielkim przesłaniem "Solidarności" - sprawiedliwości, patriotyzmu polskiego - niesiecie jeszcze jedno przesłanie, o którym dziś trzeba koniecznie przypomnieć. Siła narodu wyrasta z wolnych wyborów, a źródłem rzeczywistej reprezentacji narodowej jest nie decyzja grupki osób, nie korporacja, która sama sobie przyzna prawo do rządzenia, czy decydowania o losach ludzkich, ale siła tkwi w narodzie, który w wolnych, powszechnych wyborach, przekazuje swój głos, swoje prawo tym, których wybierze - mówił.
Marek Suski przeczytał list, który do założycieli NSZZ "Solidarność" - Ziemia Radomska skierował premier RP Mateusz Morawiecki. Premier napisał m.in.: „Nie wahaliście się stanąć po stronie prawdy i sprawiedliwości. Podejmując działalność opozycyjną płaciliście za to wysoką cenę - represje, szykany, internowanie i więzienie. Bez państwa determinacji i wiary nie byłoby przełomu, przynoszącego nam wszystkim suwerenną ojczyznę. Jesteśmy państwu winni wdzięczność i szacunek oraz zapewnienie, że państwa dokonania i zasługi zapiszemy w pamięci kolejnych pokoleń”.
Słowo do zebranych skierował Antoni Macierewicz
Krystyna Piotrowska /Foto Gość