- W ikonach księdza widzimy jego osobowość. Do każdego malowanego tematu dodaje coś od siebie, nigdy nie kopiuje ikon - powiedziała Iwona Stefaniak.
Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zaprasza na wystawę „Kolorami pisane imię Boga”. Wystawa połączona jest z jubileuszem artystycznym jej autora ks. kan. Stanisława Drąga - 50 lat pracy twórczej.
Wśród ogromnej ilości prac jakie wykonał są: rysunki, akwarele, obrazy olejne i niezliczona ilość ikon. Podczas wernisażu wystawy można było wysłuchać koncertu fortepianowego Tomasza Wróbla. Iwona Stefaniak, historyk sztuki, dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, przybliżyła sylwetkę ks. S. Draga.
Artysta malarz wystawia swoje prace po raz 100, a dzieł, które można oglądać jest 100. Są to ikony. Zafascynował się nimi jako młody 26 letni kapłan. Wtedy po raz pierwszy wszedł do cerkwi i oczarowało go to miejsce. Ks. S. Drąg malował od najmłodszych lat, a wręcz od dzieciństwa. Były to głównie pejzaże, portrety. Po wizycie w cerkwi postanowił sam napisać ikonę. Dziś, po 50 latach pracy twórczej, podaje, że napisał ich około 1500.
Stanisław Drąg urodził się w 1941 roku w Kałkowie koło Ciepielowa. Jest absolwentem LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Swoją pierwszą wystawę malarstwa miał w 1963 roku. Święcenia kapłańskie przyjął trzy lata później. Po roku pracy duszpasterskiej w parafii Skrzynno, podjął studia teologiczne na KUL. Równocześnie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także na zajęcia z rysunku i kompozycji. Uczył się też konserwacji zabytków. Przez niemal 32 lata mieszkał i pracował przy parafii pw. św Jadwigi Królowej na Osiedlu Akademickim w Radomiu. Był tam proboszczem i budowniczym kościoła. Kolejne probostwo objął w parafii pw. Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą. Obecnie jest już na emeryturze i służy wiernym w kościele garnizonowym w Radomiu.
Wystawę można oglądać do 31 października.