Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nominowani do Viventi Caritate

W najbliższy czwartek 18 października przypada 17. rocznica śmierci bp. Jana Chrapka.

Tego dnia Mszy św. w intencji tragicznie zmarłego bp. Jana Chrapka w radomskiej katedrze o godz. 18 przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik. Oprawę muzyczną zapewni Zespół Gospel Radom.

- Będziemy dziękować opatrzności Bożej za tak owocny czas pasterzowania w naszej diecezji, za dzieła, które zainicjował i stworzył śp. bp Jan. Zapraszamy wszystkich, dla których pamięć o bp. Chrapku jest zawsze droga. - mówi ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Bezpośrednio po Eucharystii nastąpi wręczenie nagrody Viventi Caritate (Żyjącemu miłością), którą po raz 14. przyzna kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka.

- Poprzez to wyróżnienie chcemy uhonorować i ukazać jako przykład te instytucje i osoby, które ze szczególnym poświęceniem, z pasją, z głęboką motywacją wynikającą z wyznawanych wartości wiary na różne sposoby czynią dobro. Stąd też na dyplomie nagrody znalazła się znana sentencja bp. Jana Chrapka o życiu, które należy przeżywać z pasją wiary. Bp Jan Chrapek sam dawał przykład działania z pasją, dlatego poprzez te nagrodę również jego chcemy pamiętać w sposób szczególny - tłumaczy Zbigniew Miazga z Funduszu.

W tym roku do nagrody zostali nominowani:

  • Brat dr Mariusz Kuskowski ze Zgromadzenia Braci Chrystusa Cierpiącego, terapeuta zajęciowy, pracownik naukowo-dydaktyczny Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie i Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. We współpracy z Katolickim Ośrodkiem Adopcyjnym przy Caritas Diecezji Radomskiej od trzech lat współorganizuje rekolekcje w Kałkowie-Godowie dla rodzin adopcyjnych oraz kandydatów na rodziny adopcyjne.
  • Fundacja "Uśmiech Dziecka To Nasz Cel" z Opoczna, która od 25 lat prowadzi działalność na rzecz niepełnosprawnych dzieci i aktywizuje ich rodziców. Umożliwia bezpłatną rehabilitację dla dzieci niepełnosprawnych z gminy Opoczno i powiatu opoczyńskiego.
  • Fundacja "Zagraj w Zielone", której prezesem jest Jan Kutkowski. Od 2015 roku realizuje on autorski projekt "Tworzyć by pomagać". W ubiegłym roku wraz z Fundacją zorganizował po raz trzeci w Radomiu aukcję charytatywną prac artystów plastyków, z której dochód przeznaczono na pokrycie kosztów operacji ortopedycznej 5-letniej Zuzi.
  • Śp. ks. infułat Adam Stanios, który był pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, ojcem duchownym kapłanów diecezji radomskiej, kapelanem AK. W pamięci wielu radomian pozostał jako wspaniały kapłan i kaznodzieja, twórca parafialnego zespołu MAITRI, a potem Caritas. Wspierał parafialną bibliotekę, wspólnoty i ruchy parafialne. Człowiek wielkiego serca, życzliwości, pracy.
  • Zgromadzenie Sióstr św. Dominika z Broniszewic, które prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży. Większość wychowanków, wziąwszy pod uwagę stan zdrowotny i emocjonalne więzi, będzie w nim mieszkać do swojej śmierci. Dzięki staraniom sióstr i hojności darczyńców wybudowany został za ok. 7 mln. zł nowy dom dla chłopców. Nowoczesny budynek zastąpił niefunkcjonalny, stary obiekt, którego stan techniczny nie pozwalał na dalsze użytkowanie. We wszystkich staraniach sióstr widoczna jest pasja wiary znajdująca spełnienie w całkowitym oddaniu podopiecznym. One żyją miłością i dla Miłości. Poprzez tę miłość uczyniły to wyjątkowe miejsce w Broniszewicach rajem.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama