W Radomiu przed gmachem Urzędu Miasta spotkało się około tysiąca osób, by razem uczcić 40. rocznicę wyboru papieża Polaka.
Frekwencja zaskoczyła samych organizatorów. - Przygotowaliśmy lampki, światełka do nieba, które miały zapłonąć na koniec spotkania, ale wiemy, że ich zabrakło dla wszystkich, bo nie spodziewaliśmy się takiej liczby uczestników. Ale ten brak nas cieszy. Zapalcie więc lampki waszych telefonów - mówiła Otylia Sałek z Duszpasterstwa Akademickiego, organizatora spotkania w 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II. Otylia wyznaje przy tym, że sama nie pamięta odwiedzin Jana Pawła II w Radomiu w 1991 r., bo miała wtedy nieco ponad rok. - Pamiętam kolejne lata i zachowuję w pamięci Apel Młodych w dniu śmierci papieża w radomskiej katedrze. Gdy przyszła wieść o jego śmierci, płakaliśmy i nikt nie wstydził się łez. Potem w ciszy, którą także pamiętam, wracaliśmy do domów. A teraz czuję, że św. Jan Paweł II jest z nami i to mnie buduje i cieszy - mówi Otylia.
Ilona Kojma, Agnieszka Ryfińska, Aleksandra Skorza i Aleksandra Michalik są uczennicami VIII klasy w Zakrzewie. - Urodziłyśmy się rok przed śmiercią Jana Pawła II. Nie pamiętamy go, ale wiele opowiadali nam o nim nasi rodzice, a jeszcze bardziej dziadkowie. O jego wielkości i znaczeniu mówili nam także nasi animatorzy na oazie. Jesteśmy tutaj, bo wiemy, że św. Jan Paweł II to papież, który wielu młodych zachęcił do tego, by zawalczyli o swoją formację religijną i o bycie uformowanym człowiekiem - mówią dziewczęta.
Ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, zdradza, że już od jakiegoś czasu podczas spotkań w Duszpasterstwie Akademickim myślano o tym, jak przygotować dzień 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II. - W pewnym momencie pojawił się pomysł, by w centrum miasta spotkać się i razem na 100 gitar zagrać i zaśpiewać „Barkę”, ulubioną piosenkę papieża Polaka. A potem już poszło - mówi ks. Wilk.
W efekcie przed Urzędem Miasta stanęła scena. Gdy zaczęli się gromadzić uczestnicy, o rozśpiewanie i animację zadbał zespół księży "Jak Najbardziej". A gdy już to się dokonało, przyszedł moment na zestrojenie gitar i wreszcie na wspólne zaśpiewanie i zagranie „Barki”. Potem był Apel Jasnogórski, który poprowadził ks. prał Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Biskupiej, i wspólna modlitwa dziesiątkiem Różańca, poprowadzona przez radomską młodzież. Na koniec bp Piotr Turzyński pobłogosławił uczestników relikwiami św. Jana Pawła II.
- Piękna inicjatywa. Wśród uczestników wielu nie pamięta już Jana Pawła II. Wiedzą o nim z opowieści rodziców i dziadków. I to niech trwa - mówi bp Piotr Turzyński.
- Myślę, że nasze spotkanie to początek czegoś nowego. Przez kilka lat spotykaliśmy się 2 kwietnia w rocznicę śmierci papieża; teraz - gdy jest już świętym - przychodzi czas, by spotykać się w rocznicę jego wyboru. Tak więc już dziś ogłaszamy: 16 października 2019 r. spotkajmy się i zagrajmy „Barkę” nie na 100, ale na 200 gitar - zachęca ks. Wilk.