W skarżyskiej Ostrej Bramie spotkali się nauczyciele i wychowawcy.
Odpowiedzieli na zaproszenie Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Radomskiej. - Potrzeba nam ciągłego budowania etosu tożsamości polskiego nauczyciela, stąd od kilku lat po Święcie Nauczyciela organizujemy spotkania, gdzie jest okazja do posłuchania wykładów, ale także wspólnej modlitwy - mówi bp Piotr Turzyński.
W tym roku wykład pt. "W obronie tożsamości chrześcijaństwa" wygłosił ks. dr Daniel Swend, wykładowca teologii fundamentalnej w Wyższym Seminarium Duchownym i dyrektor tamtejszej biblioteki.
Wskazując na to, co dziś najbardziej zagraża chrześcijańskiej tożsamości, mówi o odmawianiu prawa, aż do zabraniania mówienia prawdy przez chrześcijaństwo. - Teoretycznie mówi się, że chrześcijaństwo powinno pozwolić innym sposobom myślenia i działania, innym światopoglądom czy innym tworom kulturowym wiarygodnie istnieć, a praktycznie odmawia się chrześcijaństwu jego samoistnego określenia tożsamości i proponuje się, żeby wtopiło się ono w bogactwo wielokulturowości i w efekcie utraciło własną tożsamość oraz siłę przyciągania. - mówi ks. Swend.
W wykładzie padła szeroko zaprezentowana panorama zagrożeń. - To było konieczne, by postawić diagnozę. Nazwałbym to tomografią intelektualną, która może pomóc w dalszym etapie znaleźć sposoby leczenia - wyjaśnia radomski teolog fundamentalista, który mówił także o pokusie stawiania się niektórych współczesnych środowisk, także naukowych, ponad Stwórcą czy próbujących Go zastępować lub poprawiać, budując w iluzji niebezpieczne projekty stworzenia lepszego człowieka. - Człowiek nie może stać się jakimś pregatunkiem transhumanizmu, o czym marzą niektóre środowiska, stawiające się w miejscu Stwórcy, próbujące na różne sposoby budować nowego człowieka. Na tej drodze chrześcijaństwo jest przeszkodą, stąd walka z nim i próba zniszczenia jego tożsamości. Obrona tożsamości wymaga ofiary i odwagi - podkreśla ks. Swend.
Wykładowca odwołał się także do przestrzeni wiary. - Zagrożenia to płaszczyzna horyzontalna, ale wobec nich dla nas ludzi wierzących istnieje także perspektywa wertykalna, gdzie coś do powiedzenia ma Pan Bóg - konkludował.
Po wykładzie i przerwie kawowej było nabożeństwo różańcowe oraz Msza św. Na zakończenie ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium, zaprosił wszystkich na poczęstunek.
- Już dziś zapraszamy nauczycieli i wychowawców na adwentowe i wielkopostne dni skupienia w gmachu radomskiego seminarium. W Adwencie, 16 grudnia, poprowadzi go ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", a w Wielkim Poście, 31 marca, ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny katolickiego tygodnika "Idziemy" - mówi ks. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców oraz organizator spotkań tego środowiska.
Wykład pt. "W obronie tożsamości chrześcijaństwa" wygłosił ks. Daniel Swend
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość