Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pogrzeb ks. prof. Bonifacego Miązka

Zgodnie ze swoją wolą, zmarły kapłan zostanie pochowany w rodzinnej parafii w Ruskim Brodzie.

Ks. inf. Bonifacy Miązek, emerytowany profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, odszedł do Pana 17 października 2018 r., w 84. roku życia i w 60. roku kapłaństwa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 26 października 2018 r., w parafii Ruski Bród (dekanat przysuski).

O 9.30 nastąpi wprowadzenie ciała Księdza Infułata do kościoła parafialnego pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ruskim Brodzie i rozpocznie się czuwanie modlitewne. O 12.00 sprawowana będzie Msza Święta pogrzebowa, a po niej nastąpi złożenie ciała Zmarłego w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym.

Ks. prof. inf. Bonifacy Miązek urodził się 27 marca 1935 r. w Koloni Szczerbackiej (parafia Ruski Bród). W 1954 r. zdał maturę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Końskich. Wstąpił następnie do sandomierskiego seminarium i w 1959 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Przez 6 lat pracował jako wikariusz i nauczyciel religii. Miał wtedy kontakty z paryską "Kulturą" i to z tego względu zainteresował się nim Urząd Bezpieczeństwa. By uniknąć aresztowania, wyjechał w październiku 1965 r. wraz grupą księży na wycieczkę do Rzymu i po drodze, w Wiedniu, odłączył się i poprosił o azyl polityczny w Austrii. Tam na Uniwersytecie Wiedeńskim studiował literaturę polską, a potem został wykładowcą literatury polskiej tej uczelni.

Sam piął się po szczeblach naukowej kariery aż po profesurę, a opiekując się studentami wypromował 14 doktorów. Opublikował szereg prac naukowych i tomiki poezji, uznanych przez środowiska polonijne, czego wyrazem były liczne nagrody. Do jego najważniejszych osiągnięć historycznoliterackich należy, oprócz polskojęzycznych opracowań z zakresu literatury polskiej, cykl publikacji niemieckojęzycznych, obejmujących zasięgiem tematycznym niemal całokształt dziejów literatury polskiej.

Ks. Miązek dwukrotnie otrzymał nagrodę literacką "Wiadomości” - za tom poezji „Ziemia otwarta” oraz za antologię poezji kapłańskiej "Słowa na pustyni", do której wstęp napisał Karol Wojtyła. Jest także laureatem Nagrody Kościelskich. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

O śmierci ks. Bonifacego Miązka, prezentując galerię zdjęć, pisaliśmy tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama