Nowy numer 43/2020 Archiwum

Muzeum w Opocznie zaprasza

Na tę ekspozycje złożyły się ciekawe dokumenty, fotografie oraz eksponaty ze zbiorów prywatnych i muzealnych.

Przy licznym udziale młodzieży szkolnej i miłośników lokalnej historii w Muzeum Regionalnym w Opocznie uroczyście otwarto wystawę czasową „Opoczyńskie drogi do Niepodległości”. Wystawa została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski otworzył ekspozycję oraz opowiedział o najważniejszych wydarzeniach związanych z odzyskiwaniem niepodległości w regionie opoczyńskim. Przedstawił również główne założenia wystawy, a także najciekawsze zgromadzone na niej eksponaty.

Część zbiorów Przemysława Ciszewskiego (z prawej) można oglądać na wystawie   Część zbiorów Przemysława Ciszewskiego (z prawej) można oglądać na wystawie
Archiwum MR w Opocznie

Przemysław Ciszewski, kolekcjoner z miejscowości Klew w gminie Żarnów, który kilkudziesięcioma eksponatami ze swoich zbiorów wzbogacił opoczyńską wystawę, opowiadał obecnym o Legionach Polskich i sytuacji polityczno-militarnej w latach 1914-1918, która to pozwoliła na odrodzenie się niepodległej Rzeczypospolitej.

Wystawę „Opoczyńskie drogi do Niepodległości” zorganizowano ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, kolekcji prywatnych Przemysława Ciszewskiego, Jerzego Gogacza, Wiktora Pietrzyka, Igora Tkaczowa, oraz Muzeum Regionalnego w Opocznie. Na ekspozycji zaprezentowano szereg oryginalnych dokumentów, fotografii i innych przedmiotów związanych z okresem 1914-1920. Wystawę można zwiedzać do końca stycznia 2019 r.

Podczas otwarcia wystawy obecni byli uczniowie opoczyńskich szkół   Podczas otwarcia wystawy obecni byli uczniowie opoczyńskich szkół
Archiwum MR w Opocznie

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama