Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zielona ławeczka

Wystarczyło mieć pomysł i podjąć pewne wyzwanie, a przy jednym z bloków w Radomiu powstało ciekawe miejsce.

Już po raz czwarty Fundacja Banku Ochrony Środowiska pomogła mieszkańcom polskich miast zazielenić ich osiedla. Wystarczyła grupa zaangażowanych sąsiadów, którzy zaprojektowali ogród marzeń. Zgłaszając swój projekt, można było uzyskać od fundacji grant o wartości do 1200 zł na jego na realizację.

Aneta Rola, pracownik socjalny w MOPS, współpracuje z mieszkańcami osiedla przy ul. Wernera 8 w Radomiu. To ona podpowiedziała im, że przy ich bloku może powstać ciekawe i pełne zieleni miejsce. - Z 80 projektów nadesłanych do fundacji z całej Polski 15 otrzymało grant, w tym mieszkańcy z ul. Wernera 8 na projekt „Nasz zielony kącik”. Na realizację projektu mieszkańcy otrzymali 700 zł i ławkę. Kupiono rośliny, podłoże, przygotowano teren. Lokatorzy sami również kupowali i sadzili rośliny - mówi A. Rola.

Koordynatorem projektu z ramienia lokatorów była Jadwiga Wiech. - W naszym bloku mieszka około 300 osób, wiele z nich to seniorzy. Przedstawiony przez nas projekt zakłada integrację społeczną i - jak zobaczyliśmy - jego realizacja zmobilizowała do współpracy bardzo wielu mieszkańców. Jest też deklaracja mieszkańców, że będą się tym miejscem opiekować - powiedziała pani Jadwiga.

Zielony kącik przy ul. Wernera 8 powstał w miejscu, gdzie do niedawna rosły krzaki i chwasty. Teren uporządkowano, splantowano, posadzono różne rośliny i ustawiono tam przysłaną przez fundację zielona ławkę.

W uroczystym otwarciu zielonego kącika uczestniczyli mieszkańcy bloku i zaproszeni goście. O przecięcie wstęgi poproszono Grażynę Krugły, dyrektor Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM w Radomiu, oraz przedstawicielkę mieszkańców bloku. Tego dnia można było też zobaczyć zdjęcia dokumentujące prace związane z przygotowaniem przez lokatorów tego rekreacyjnego zakątka.

Wstęgę przecina Grażyna Krugły   Wstęgę przecina Grażyna Krugły
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Przebieg uroczystości został fotograficznie udokumentowany   Przebieg uroczystości został fotograficznie udokumentowany
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama