Wolne miasto wolnych obywateli

Radom 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski świętuje wyjątkowo.

Był bowiem pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność. Niepodległość ogłoszono tu już 2 listopada. Zawiązał się wtedy tzw. Komitet Pięciu i powstała „Republika Radomska” (wtedy tak jeszcze nie nazywana), która miała swój własny rząd, policję i wojsko. A w następnych miesiącach i latach radomianie brali udział w krwawych walkach o granice odrodzonej Rzeczpospolitej.

- O radomskich drogach do wolności w mieście przypominano już wielokrotnie. Od 2 do 18 listopada czeka nas kulminacja miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Spotkajmy się wszyscy pod hasłem „Wolne Miasto Wolnych Obywateli - Radom 2 XI 1918” - zaprasza Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Porządek obchodów:

2 listopada

  • 13.00 - Odsłonięcie tablicy Komitetu Pięciu (ul. Piłsudskiego 2) i spotkanie z rodziną Kelles-Krauzów w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Piłsudskiego 12).
  • 17.00 - Msza św. w kościele ojców bernardynów, po niej przemarsz z kościoła na plac Corazziego.
  • 18.30 - Widowisko historyczne Republika Radomska (pl. Corazziego).

3 listopada

  • 10.00 - Gra miejska Republika Radomska. Drużyny biorące udział w grze spotykają się na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej.
  • 13.00-17.00 - Piknik historyczny O niepodległość i granice (pl. Corazziego). Impreza plenerowa z udziałem grup rekonstrukcyjnych. W ramach pikniku o 14.00 w foyer Sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej odbędzie się promocja wydawnictwa „Radom 1918-2018”.

4 listopada

  • 17.00 - Promocja książki Piotra Wdowskiego „Walery Przyborowski (1845–1913) Historyk powstania styczniowego”. Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna.
  • 18.00 - Koncert promujący płytę „Dedykacja”. Miejsce: RKŚTiG Łaźnia.

5 listopada

  • 15.00 - Otwarcie wystawy „Wolność zdarta z murów. Odzyskanie Niepodległości w świetle druków ulotnych z zasobów Archiwum Państwowego w Radomiu”. Miejsce: Archiwum Państwowe w Radomiu.
  • 18.00 - Promocja projektu filmowego Radomianie dla Niepodległej. Miejsce: OKiSz Resursa Obywatelska. Projekcja trzech fabularyzowanych dokumentów filmowych, opowiadających o udziale radomian w walce o niepodległość.

6 listopada

  • 18.00 - IV Dni Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich „Drogi do Niepodległości”: Spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim, pracownikiem Domu Spotkań z Historią w Warszawie, inicjatorem „Kresowych spotkań”, historykiem i kolekcjonerem, posiadaczem ponad 25 tysięcy pamiątek kresowych. Miejsce: RKŚTiG Łaźnia.

O kolejnych imprezach w Radomiu związanych z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polską poinformujemy w przyszłym tygodniu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..