Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kwesty na radomskim cmentarzu

W czasie 23 lat istnienia społeczny komitet uzyskał podczas zbiórek ponad 620 tys. zł.

Każdego roku w listopadzie Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu prowadzi kwesty na nekropolii przy ul. Limanowskiego. Dzięki zebranym pieniądzom możliwe są renowacje kolejnych zabytkowych nagrobków.

- W tym roku to będzie już 35. kwesta na naszym zabytkowym cmentarzu, prowadzona przez komitet, który powstał w 1995 roku. W tym czasie udało nam się zgromadzić ponad 620 tys. zł. To jest duża suma, ale jednocześnie mała w porównaniu z wielkimi potrzebami. W tym roku odnowiliśmy nagrobek ks. Michała Kobierskiego, to jest 21. nagrobek w historii naszych renowacji - wyjaśnia Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCR w Radomiu.

- Zapraszamy do udziału w kweście. Będzie się ona trwała od 1 do 3 listopada w godz. 9-15. Mam nadzieję, że radomianie - jak co roku - tłumnie będą odwiedzali nekropolię i wesprą nas. Zapraszamy też chętnych do kwestowania wolontariuszy - mówi Jerzy Przyborowski, przewodniczący komitetu.

Ksiądz Andrzej Tuszyński, proboszcz radomskiej parafii pw. św. Wacława, poinformował, że zinwentaryzowanych zabytkowych grobów na cmentarzu przy ul. Limanowskiego jest około 1600. - Wiele z nich jest zniszczonych. Chcemy je odnowić, ocalić od zapomnienia, by nasz cmentarz piękniał. Bardzo dziękuję za troskę o nekropolię społecznemu komitetowi i dyrektor Edycie Sitarskiej - powiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama