Każdego dnia, raz dziennie, od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpusty i ofiarować go za zmarłych.
Bp Henryk Tomasik, który w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył Mszy św. na radomskim cmentarzu komunalnym, zachęcał do wdzięczności.
- Dziękujemy Panu Bogu za świętych i tych innych jeszcze, którzy w trudnych warunkach, jakim był czas niewoli, prześladowania wiary i Kościoła, potrafili żyć Ewangelią. Dziś Panu Bogu dziękujemy za wszystkich świętych, tych naszych polskich, ale także tych nieznanych na całym świecie. To właśnie dzięki tym darom, łaskom wysłużonym przez wspaniałych ludzi my dziś w duchu wiary w świętych obcowanie możemy stanąć przy grobach naszych bliskich i modlić się w ich intencjach, ale także ofiarować coś z tego wielkiego skarbca Kościoła, który nazywamy odpustem - powiedział ordynariusz.
Trzeba przypominać, że do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Odpust zupełny to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust za zmarłych, ratuje dusze z czyśćca.
Okoliczności umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:
Wierni, którzy między 1 a 8 listopada nawiedzą cmentarz i pomodlą się, mogą uzyskać odpust za zmarłych.
Warunki uzyskania odpustu:
- wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy),
- spełnienie trzech warunków:
* spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej,
* przyjęcie Komunii św.,
* nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego.