Klasycystyczny nagrobek ks. Michała Kobierskiego na radomskim cmentarzu już odnowiony.
Każdego roku w listopadzie Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu prowadzi kwesty na nekropolii przy ul. Limanowskiego. Dzięki zebranym pieniądzom możliwe są renowacje kolejnych zabytkowych nagrobków. W tym roku została odnowiona XIX-wieczna kamienna mogiła ks. Kobierskiego, proboszcza radomskiej parafii farnej, który przeprowadził w kościele wiele prac remontowo-renowacyjnych. Pomagał również uczestnikom powstania styczniowego, za co jego i wikariuszy fary spotkały represje.
– Odnowienie właśnie tego nagrobka jest ściśle związane z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pragnęliśmy uczcić ks. Kobierskiego, który mocno wspierał powstańców styczniowych. Wszak to powstanie jest jednym z najważniejszych filarów naszej niepodległości i polskiego patriotyzmu – podkreśla Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCR w Radomiu. Prace konserwatorskie nagrobka zostały przeprowadzone w pracowni Grzegorza Świerczyńskiego. Całkowity koszt to 26,5 tys. zł. – Pierwotnie mogiła zwieńczona była krzyżem. Myśleliśmy, że już nie da się go odzyskać. Chcieliśmy ustawić inny. Podczas prac okazało się, że krzyż, choć potłuczony, znajdował się pod warstwą piachu. Udało się go odrestaurować. Cieszy nas, że wrócił na swoje miejsce – opowiada S. Adamiec.
Księdza Andrzeja Tuszyńskiego, proboszcza parafii pw. św. Wacława, cieszy, że został odnowiony nagrobek kapłana, który przysłużył się odzyskaniu niepodległości. – Każda odrestaurowana mogiła to jest uratowanie dziedzictwa naszego narodu. Często podkreślam, że nasz cmentarz to są takie radomskie Powązki. On ma ponad 200 lat. Jest na nim bardzo dużo zabytkowych nagrobków. Przed nami wiele pracy, bo chcemy je odnowić i ocalić od zapomnienia tych, którzy spoczywają na tej radomskiej nekropolii – powiedział.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się