GN 3/2021 Archiwum

Z elektrycznym autem

Jest ekologiczne, ciche i tańsze w eksploatacji.

Lasy Państwowe rozstrzygnęły przetarg nieograniczony na dostarczenie samochodów elektrycznych. W jego wyniku 15 osobowych bmw i3 oraz 1 dostawczy nissan nv200 trafiło do leśników w całej Polsce, w tym jeden do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Bmw i3 to niewielki samochód osobowy. Pokonanie nim 100 km będzie kosztowało RDLP w Radomiu od 4,65 do 9,16 zł brutto, w zależności od taryfy. Dla porównania – przejechanie 100 km pojazdem z silnikiem spalinowym kosztuje ok. 60 zł brutto. Dodatkowo eksploatacja samochodu elektrycznego jest znacznie mniej kosztowna niż popularnych benzyniaków.

– To jest pojazd całkowicie elektryczny, nie ma żadnych dodatkowych silników spalinowych, jest czysty ekologicznie i – co ważne – praktycznie bezszumowy. Do jego produkcji zużyto materiały, które w 95 proc. nadają się do recyklingu. Lasy Państwowe, organizując przetarg, skupiły się na tym, żeby bateria miała minimum 33 kWh, tak żeby można było mieć pewne bezpieczeństwo zasięgu. W przypadku bmw i3 zasięg to 280 km. Najdalsze nadleśnictwo jest oddalone o 120 km od regionalnej dyrekcji. Na terenie naszej dyrekcji chcemy w przyszłym roku zainstalować stację do ładowania samochodów elektrycznych – wyjaśnia Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu.

Zakup aut elektrycznych jest jednym z elementów realizowanego przez Lasy Państwowe projektu „Las energii”, który ma służyć rozwojowi elektromobilności i upowszechnianiu odnawialnych źródeł energii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama