Radomskie sympozjum z okazji rocznicy papieskiej encykliki o relacjach między wiarą a rozumem.
20 lat Jan Paweł II ogłosił encyklikę "Fides et ratio". Z okazji tej rocznicy w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się konferencja naukowa pt. "Wiara i rozum dzisiaj. Encyklika Fides et ratio wobec wyzwań współczesnego świata". - Pomysł jej zorganizowania zrodził się w maju tego roku w Wadowicach. Uczestniczyłem tam w konferencji poświęconej myśli Jana Pawła II zorganizowanej z okazji zbliżającej się w 2020 r. 100. rocznicy jego urodzin - mówi filozof ks. Wojciech Wojtyła, pomysłodawca konferencji.
20 lat od ogłoszenia dokumentu stało się okazją do nowej i pogłębionej jego lektury. - Przyznali to prelegenci, którzy reprezentowali sześć ośrodków naukowych z całej Polski. Relacja między wiarą oraz rozumem jest sprawą ciągle inspirującą. Ona jest ważna zarówno dla filozofii czy teologii, jak i dla nauk ścisłych, jak matematyka czy fizyka. I to wybrzmiało podczas wykładów. Prelegenci nie ukrywali, że relacja wiara-rozum nie zawsze przebiega w harmonii, że istnieje tutaj pewne napięcie. Stąd pojawiła się propozycja, by mówić o pulsującym "i", które nie zawsze pojawia się między kategoriami wiara i rozum, bo czasem pokazuje się tam "a". Ale to ważne i twórcze napięcie, które nie pozwala spocząć na laurach bądź bezrefleksyjnie stać w samozadowoleniu - precyzuje ks. Wojtyła.
Podczas sympozjum wygłoszono następujące wykłady:
- Ks. dr hab. Józef Kloch, prof. UKSW: "Sztuczna inteligencja - od idei do transformacji rzeczywistości" (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).
- Dr hab. Wiesław Wójcik, prof. UJD: "Spór (dialog) między wiarą a rozumem jako element konstytutywny rozwoju nauki" (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie).
- Dr hab. Marek Rembierz: "Błogosławiony ołów obciążający pośpiesznie wzbijające się do lotu (acz nieukształtowane) skrzydła... Czyli o potrzebie racjonalnej, krytycznej i powściągliwej refleksji nad relacjami między rozumem a wiarą (ratio et fides) i wiarą a rozumem (fides et ratio)" (Uniwersytet Śląski, Katowice).
- Prof. dr hab. Maciej Manikowski: "Wiara i rozum czy rozum i wiara - pytanie o pierwszeństwo: Anzelm z Canterbury i Jan Paweł II" (Uniwersytet Wrocławski).
- Ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński: "Encyklika »Fides et ratio« - w kierunku prawdy integralnej" (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).
- Ks. dr Wojciech Wojtyła: "Rozum i wiara a kultura w świetle encykliki »Fides et ratio«" (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu).
Organizatorzy konferencji: Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu, Wydział Nauk Ekonomiczno-Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Polskie Towarzystwo Teologiczne.