Nowy numer 4/2021 Archiwum

Chcą uhonorować Marszałka

Popiersie Józefa Piłsudskiego stanie przed Miejską Biblioteką Publiczną w Radomiu przy ulicy, która nosi jego imię.

Fundacja "Dom Wschodni w Radomiu" powołała Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Radomiu. W jego skład wchodzi około 15 osób. Promują tę inicjatywę, bo uważają, że niegodne jest, aby 14. co do wielkości miasto w Polsce nie miało miejsca, które w godny sposób będzie honorowało osobę Marszałka.

- Nie będziemy wychodzić do ludzi z cegiełkami. Postanowiliśmy we własnym zakresie zebrać pieniądze na budowę pomnika oraz na wszystkie niezbędne przedsięwzięcia związane z jego powstaniem - mówi Piotr Sztuka, prezes zarządu fundacji.

Komitet uzyskał już wstępną decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Miasta na budowę monumentu w tej lokalizacji. Teraz czeka na ostateczne decyzje.

Znalezieniem rzeźbiarza, który podjąłby się wykonania popiersia, zajął się Tomasz Staniszewski, który jest jednym z pomysłodawców ustawienia pomnika. Rzeźba jest już gotowa. Wykonana została z granitu szwedzkiego. Ma około 90 centymetrów wysokości. - Teraz planujemy ogłosić otwarty konkurs na zaprojektowanie cokołu - mówi P. Sztuka.

Odsłonięcie zaplanowano na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

W Radomiu jest ulica Józefa Piłsudskiego, jego imię noszą PSP nr 32 i Stadion Lekkoatletyczno-Piłkarski przy ul. Narutowicza. Marszałek jako pierwszy, 11 marca 1924 roku, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Radomia.

- Mamy też pomnik Legionisty w rynku. W maju odnaleźliśmy fragment pomnika upamiętniającego budowę kolei Radom-Warszawa, której nadano imię Marszałka. Niestety, Józef Piłsudski nie ma pomnika w Radomiu, a na niego zasługuje. Uważamy, że - obok św. Jana Pawła II - jest największym w dziejach Polakiem - mówi Dariusz Sońta ze Związku Piłsudczyków w Radomiu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama