Nowy numer 41/2019 Archiwum

Już nie czy, ale jaki

Swoje ważne chwile na drodze do kapłaństwa wiążą z uroczystością patronalną Niepokalanego Poczęcia NMP.

Tego dnia od początku istnienia seminarium w Radomiu alumni III roku otrzymują prawo noszenia stroju duchownego, czyli sutanny, a alumni V roku zostają włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa. – Kandydatura to może najmniej spektakularna z posług na drodze do święceń. Polega właściwie na głośnym potwierdzeniu gotowości do przyjęcia święceń przez konkretnego kandydata. To moment, gdy już nie odpowiada się na pytanie, czy chcę, ale refleksja nad tym, jakim chcę być księdzem – mówi ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego seminarium.

Uroczystości przewodniczył bp Piotr Turzyński. – Matka Boża jest modelem i wzorem powołanych. W pierwszej chwili słysząc, jak wielkie rzeczy przewidział przez Nią Pan Bóg, zmieszała się, ale godząc się w pełni na wolę Bożą, powiedziała: „Oto ja służebnica Pańska. Niech mi się stanie według słowa twego”. Powołanie to obdarzenie błogosławieństwem, czyli otoczenie opieką, towarzyszenie i obdarowywanie łaską, która pomaga na drodze wezwania przez Pana Boga – powiedział w homilii. Alumni III roku w czasie liturgii, trzymając na rękach sutanny, a przed ich poświęceniem, publicznie mówili: – Prosimy księdza biskupa o pozwolenie na noszenie stroju duchownego, abyśmy w ten sposób bardziej gorliwie przygotowali się do podjęcia służby w Kościele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL