Nowy numer 41/2019 Archiwum

Grand Prix dla Wolanianek

Od początku jury kładzie duży nacisk na tradycję, dlatego nikt już nie śpiewa o bliżej nieokreślonym święcie.

Diecezjalna Komisja ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej oraz radomski Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” już po raz 17. zorganizowały Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”. Eliminacje odbyły się w 8 rejonach: Kozienicach, Białobrzegach, Pionkach, Opocznie, Skaryszewie, Drzewicy, Lipsku i Radomiu. – Kładziemy szczególny nacisk na tradycję. To sprawia, że już nie słyszymy piosenek o mrozie, o jakimś bliżej nieokreślonym święcie. Wreszcie jest treść, słyszymy, że ma się narodzić Syn Boży – mówi ks. Dariusz Sałek, dyrektor festiwalu.

Podczas finałowych przesłuchań, które odbyły się w Resursie, wystąpiło 28 podmiotów. Jury w dwóch kategoriach wiekowych przyznało po 3 nagrody. Grand Prix otrzymał zespół Wolanianki. – Polska kultura jest bardzo mocno przeniknięta duchem Ewangelii. Tradycje związane z Bożym Narodzeniem pokazują ten ścisły związek Ewangelii i naszej kultury. Polskie kolędy są chyba najpiękniejsze na świecie. Prezentują naszego ducha, ducha narodu. Pokazują wrażliwość, ale także wiarę. Są wielkim wyznaniem wiary w Chrystusa, który przychodzi na ziemię, ale są także znakiem naszej duchowości, może troszkę pewnego sentymentalizmu, ale na pewno dużej wrażliwości. To jest nasze uroczyste wyznanie wiary w Chrystusa, który przychodzi do człowieka. Takie wyznanie wiary, które wyraża także naszą polską duszę – powiedział bp Henryk Tomasik, wręczając nagrodę główną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL