Nowy Numer 21/2019 Archiwum

KIK o ks. Romanie Kotlarzu

Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na spotkanie z postulatorem procesu beatyfikacyjnego kapłana męczennika.

Spotkanie rozpocznie się w środę 9 stycznia o 18.15 w domu parafialnym radomskiej katedry przy ul. H. Sienkiewicza 13, wejście od ul. A. Mickiewicza.

Sylwetkę, działalność duszpasterską i męczeństwo ks. Romana Kotlarza przybliży ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii biskupiej i postulator procesu beatyfikacyjnego.

Ksiądz Roman Kotlarz urodził się 90 lat temu w Koniemłotach (obecnie diecezja sandomierska). Od 1961 r. był proboszczem w podradomskiej parafii Pelagów. W dniu robotniczego protestu 25 czerwca 1976 r. poszedł z demonstrantami i pobłogosławił ich ze schodów kościoła Świętej Trójcy. Wstawiał się potem za pokrzywdzonymi i prześladowanymi. Był nachodzony przez tzw. nieznanych sprawców i dotkliwie bity. Zmarł w niewyjaśnionych do końca okolicznościach 18 sierpnia 1976 roku.

1 grudnia 2018 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

- Takich świadków potrzebuje dzisiaj świat. Są oni potrzebni w zakonach, seminariach, parafiach, parlamencie, szkołach, na uczelniach, w zakładach pracy i rodzinach - powiedział w dniu rozpoczęcia procesu bp Henryk Tomasik. Ordynariusz radomski przypomniał, że o taki proces prosiło wiele środowisk: - W minionych latach pod adresem kolejnych księży biskupów radomskich - moich śp. poprzedników - i do mnie kierowane były postulaty i prośby, zarówno od osób duchownych, jak i wiernych świeckich, o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego tego gorliwego i niezłomnego kapłana, który zmarł w opinii świętości i męczeństwa.

Na rozpoczęcie procesu wyraziła zgodę Stolica Apostolska, odpowiadając na prośbę bp Tomasika. - Odpowiedzią Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych jest skierowany na moje ręce dekret z dnia 26 października 2018 r., w którym napisano: „Po zbadaniu sprawy, jest mi miło zawiadomić Waszą Ekscelencję, że ze strony Stolicy Apostolskiej nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawa beatyfikacji i ogłoszenia męczeństwa Sługi Bożego Księdza Romana Kotlarza mogła być prowadzona z zachowaniem »Norm, które należy zachować przy prowadzeniu dochodzenia przez biskupów w sprawach kanonizacyjnych« wydanych 7 lutego 1983 r. przez tę Kongregację”. A zatem otrzymaliśmy zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. Ponadto Stolica Apostolska już rozstrzygnęła ważny problem. Zgodnie z kierunkiem wskazanym przez Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych, proces będzie miał na celu udowodnienie męczeństwa, które poniósł ksiądz Roman Kotlarz - powiedział pasterz Kościoła radomskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL