Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pogrzeb bohatera

W wieku 93 lat zmarł mjr Franciszek Sołśnia ps. "Mały", żołnierz Armii Krajowej w oddziale partyzanckim "Harnasia".

Był aktywnym członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Radom oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Należał do grona inicjatorów powstającego w Radomiu pomnika żołnierzy Armii Krajowej ZWZ-AK "Jodła".

Franciszek Sołśnia urodził się w 1926 roku w Makowcu koło Radomia. Jako 15-letni chłopiec został wyznaczony na przymusowe roboty do Niemiec. Aresztowany przez okupanta i więziony zdołał uciec z aresztu. Niestety, podczas ucieczki został postrzelony w nogi przez ścigający go patrol niemiecki. Z pomocą przyszli mu żołnierze Armii Krajowej, którzy zaopiekowali się nim i opatrzyli rany. Od tego czasu rozpoczął swoją działalność z oddziałami partyzanckimi. W wieku 17 lat został zaprzysiężony do Armii Krajowej i otrzymał pseudonim "Mały".

Będąc żołnierzem Armii Krajowej w oddziale kierowanym przez Stefana Bembińskiego ps. "Harnaś", brał udział w akcji "Burza" oraz w rozbiciu więzienia w Radomiu 9 września 1945 roku, które miało doprowadzić do uwolnienia wielu więźniów politycznych, w tym żołnierzy AK.

Pod koniec 1946 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, więziony, torturowany i brutalnie przesłuchiwany. Został zwolniony z więzienia w 1947 roku w wyniku amnestii. Napiętnowany przez ówczesne władze wyjechał z rodziną na Pomorze. Do Radomia wrócił w 1958 roku i podjął pracę w Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego w Radomiu.

Był aktywnym członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Radom, członkiem pocztów sztandarowych, a także prezesem Koła ŚZŻAK Oddział Radom.

Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Więźnia Politycznego, złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju", srebrnym oraz złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Stefana w Radomiu (os. Idalin). Mjr Sołśnia został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego.

Śp. mjr Franciszek Sołśnia ps. "Mały" (1926-2019)   Śp. mjr Franciszek Sołśnia ps. "Mały" (1926-2019)
Reprodukcja: ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama