Nowy numer 41/2019 Archiwum

Był orędownikiem spraw Radomia

Śp. Jana Olszewskiego wspomina Jan Rejczak, opozycjonista w PRL, wojewoda radomski, prezes KIK.

Ich znajomość rozpoczęła się po radomskim proteście robotniczym w 1976 roku. Jan Olszewski odważnie bronił represjonowanych i poznał środowisko radomskiej opozycji.

Tak zmarłego premiera wspomina Jan Rejczak, opozycjonista w PRL.:

- Dzisiaj, 8 lutego 2019 r., zmarł w Warszawie śp. Jan Olszewski. Przeżył 88 lat. Smutna to i bolesna informacja. Wdzięczny jestem Bożej opatrzności, że ponad 40 lat temu mogłem osobiście poznać i od tamtego czasu niezmiennie zabiegać o przyjaźń pana premiera. Stało się to bezpośrednio po radomskim proteście robotniczym w 1976 r., kiedy tak wielu radomian spałowano, wyrzucono z pracy, skrzywdzono i okaleczono na zawsze - mówi. - Mecenas Jan Olszewski wiernie kochał ojczyznę i odważnie bronił naszej godności i praw. Był wielkim i skutecznym orędownikiem spraw Radomia, województwa radomskiego i ziemi radomskiej. Jestem głęboko przekonany, że śp. Jan Olszewski wypełnił swoim życiem zawsze aktualne wezwanie z "Modlitwy za Ojczyznę" ks. Piotra Skargi: jako premier Rzeczypospolitej Polskiej i obywatel "rządy naszego kraju sprawujący... ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołał kierować". Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Requiescat in pace!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL