Nowy numer 44/2020 Archiwum

Budżet obywatelski 2020 w Radomiu

Pula na realizację projektów w Radomiu wzrośnie do niemal 6 mln zł.

Projekty można składać do 1 marca. Budżet obywatelski, nazywany także partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w którym każda mieszkanka i mieszkaniec gminy decydują o tym, w jaki sposób wydać część budżetu gminnego lub publicznego. Zgodnie z przepisami, jest to 5 proc. całej kwoty. W przypadku Radomia, włączając się w działania na rzecz budżetu obywatelskiego, jest to debata i decyzja o przeznaczeniu niemal 6 mln zł.

- Zachęcam do składania projektów, ponieważ to szansa na zmienianie swojego najbliższego otoczenia. Nasze miasto pełne jest już pozytywnych przykładów, w tym boisk, placów zabaw, siłowni i wielu innych obiektów, które mieszkańcy sobie wymarzyli, i te ich marzenia się spełniły. Mam nadzieję, że kolejna edycja budżetu obywatelskiego również udowodni, że mądrze korzystając z tego narzędzia, wspólnie będziemy mogli zmieniać nasze miasto, tak, aby było ono przyjazne - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Od tego roku, zamiast obszarów, pojawia się podział na 4 kategorie: projekty małe o wartości do 50 tys. zł (na nie zostanie przeznaczone 800 tys. zł), projekty o wartości do 400 tys. zł oraz te o wartości powyżej tej kwoty (w obu zostaną przewidziane kwoty po 2 mln zł). Ostatnia kategoria to projekty instytucjonalne, a więc składane przez instytucje. Na nie została przewidziana kwota 1 mln zł.

Kolejna nowość to ogólnodostępność. - Chodzi o to, że w przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godz. 8-22 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne - wyjaśnia Mateusz Tyczyński, dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia.

Projekty do budżetu obywatelskiego 2020 są przyjmowane do 1 marca. Do 31 maja zostanie przedstawiona karta do głosowania, a samo głosowanie odbędzie się pomiędzy 10 a 30 czerwca. Wyniki zostaną przedstawione do 30 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama