Grupa zrzesza rodziców, którzy przeżyli śmierć swojego dziecka i nie potrafią sami sobie pomóc w tej trudnej i bolesnej sytuacji.
W kurii diecezji radomskiej odbyło się spotkanie dla rodziców po stracie. Zorganizowało je duszpasterstwo rodzin diecezji radomskiej.
- Było to pierwsze oficjalne spotkanie grupy wsparcia dla rodziców po utracie dziecka. Głównie kierowane będą one do rodziców, którzy stracili swoje dziecko przed narodzeniem, w czasie okołoporodowym, ale także dla rodziców, którzy utracili dziecko po urodzeniu - wyjaśnia Kamila Rzepka, diecezjalny doradca życia rodzinnego.
Planowanych jest 12 takich spotkań. Pierwsze trzy rekrutacyjne, wtedy każdy będzie mógł dołączyć do grupy. Prowadzi je duszpasterz, doradca życia rodzinnego i psycholog. Organizatorzy planują, by jedno z nich poprowadził prawnik.
Na pierwszym spotkaniu omawiane były etapy żałoby, z którymi stykają się rodzice po stracie dziecka. - Najpierw jest zaprzeczanie, potem: gniew, targowanie się, depresja i akceptacja tej sytuacji, która nastąpiła. Zwróciliśmy jednak uwagę na to, że te etapy tak naprawdę mogą być indywidualnie przeżywane przez osoby i wcale nie muszą występować w tej kolejności. Mąż może tę żałobę przeżywać inaczej niż żona - mówi K. Rzepka.
Ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin diecezji radomskiej, wyjaśniał rodzicom zagadnienia dotyczące pogrzebu dzieci zmarłych między innymi w wyniku poronień.
- Rodzice zadają sobie pytania, co się dzieje z ich dzieckiem po śmierci. Zastanawiają się, gdzie ono jest. W teologii były różne dylematy. Te sprawy nie były jednoznacznie wyjaśnione. Rozstrzygnął je dopiero papież Benedykt XVI, który powiedział, że każde dziecko, które umiera, jest zbawione. To bardzo uporządkowało myślenie w Kościele o dzieciach, które zmarły czy to w wyniku poronienia, aborcji, czy w wyniku wypadku lub choroby. Została także uporządkowana sprawa pogrzebu tych dzieci. Ponieważ są zbawione, Mszę św. pogrzebową odprawia się w białym kolorze szat liturgicznych i jest ona sprawowana w intencji rodziców przeżywających śmierć swojego dziecka - mówi duszpasterz rodzin.
Jedną z inicjatorek zawiązania się grupy wsparcia jest Katarzyna Siwiorek. Zależało jej, by powstała taka wspólnota, bo sama jest mamą, która doświadczyła straty dziecka. Jak sama mówi, w początkowym etapie przeżywania żałoby dla kobiety najgorsza jest niewiedza na temat tego, co się z nią dzieje i co się dzieje z jej dzieckiem. Oprócz pytania, dlaczego tak się stało, pojawia się też pytanie, dlaczego akurat mnie to spotkało.
- Z własnego doświadczenia wiem, że takie spotkania są bardzo potrzebne nie tylko rodzicom, ale też i ich bliskim. Mam nadzieję, że dzięki nim rodzice dowiedzą się, jak mówić innym o stracie, jak wypowiedzieć swoje wewnętrzne cierpienia, jak przeżyć dogłębnie swoją żałobę, żeby później móc funkcjonować w nowym dla nich świecie, w którym nie ma ich dziecka.
Następne spotkanie odbędzie się 21 marca o godz. 16.30 w Kurii Biskupiej przy ul. Malczewskiego 1. Wszelkie informacje pod nr tel.: 48 340 62 35, e-mail: dr@radom.opoka.org.pl.