Nowy numer 43/2020 Archiwum

Już wkrótce "Kaziki 2019"

W Radomiu tradycyjnie już na początku marca będziemy świętować z okazji święta patrona miasta i diecezji - św. Kazimierza.

Związane ze świętem "Kaziki 2019" wydarzenia trwać będą kilka dni. Rozpoczną się już 1 marca (piątek). O 10.00 uczniowie z PSP nr 4 im. św. Kazimierza Jagiellończyka przy ul. Wyścigowej 49 zapraszają do swojej placówki na spektakl "Życie św. Kazimierza Jagiellończyka". Z kolei o 11.00 z Resursy Obywatelskiej wystartuje gra miejska "Szyfr św. Kazimierza". O 18.00 Resursa zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Jerzego Kutkowskiego "Kościoły Wilna" oraz wystawę grafik Grety Grendaite z Kowna - "Wojenne taktyki".

W sobotę 2 marca od 13.00 do 16.00 w Muzeum Katedralnym (katedra, wejście od ul. Prusa) zostanie wystawiony pierwszy raz po renowacji najcenniejszy zabytek sztuki średniowiecznej Radomia - rzeźba Madonny z Bramy Krakowskiej. O 16.00 Resursa zaprasza na spotkanie z rycerzami Zakonu Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza. Prelekcję wygłosi Wielki Mistrz Jan Skowera. Laureatów "Muzycznych Kazików" poznamy podczas koncertu finałowego o 17.00 (sala widowiskowa Resursy).

Bardzo ciekawie zapowiadają się również imprezy zaplanowane na niedzielę 3 marca. O 11.00 w bazylice mniejszej pw. św. Kazimierza uczniowie z PSP nr 22 im. Mikołaja Reja zapraszają na spektakl "Być jak św. Kazimierz". Z kolei VI Wielki Test Wiedzy o Radomiu rozpocznie się o 15.00 w Resursie Obywatelskiej. Po teście o 17.00 nastąpi wręczenie Nagrody św. Kazimierza. Spotkanie zakończy się koncertem polsko-białoruskiej grupy Prymaki.

W poniedziałek 4 marca o 11.00 sprzed kościoła pw. św. Stefana na Idalinie wyruszy "Korowód ku czci Królewicza Kazimierza". Pochód dotrze pod UM przy ul. Żeromskiego. Na to wydarzenie zaprasza społeczność PSP nr 4. Łyk historii, czyli wykład prof. Dariusza Kupisza "Unia wileńsko-radomska, czyli początek drogi do Rzeczypospolitej Obojga Narodów" (z cyklu "Historia cię szuka") zaplanowano o 13.00 w Resursie Obywatelskiej. Wieczorem, o 18.00, sprawowana będzie w bazylice św. Kazimierza Msza św. odpustowa, której przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik.

Kolejny dzień "Kazików 2019" to wtorek 5 marca. O 17.00 w Resursie odbędzie się promocja wydawnictwa i albumu powstałych w związku z jubileuszem 550. rocznicy przybycia bernardynów do Radomia - "Wpisani w dzieje miasta. Radomscy bernardyni 1468-2018".

Po przerwie, bo 10 marca (niedziela), na ulicach miasta odbędzie się XII Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia. Rozpocznie się o 10.00. Szczegóły dotyczące tego wydarzenia na: radombiega.pl.

Podczas wszystkich wydarzeń "Kazików 2019" czynne będzie w Resursie Obywatelskiej stoisko Cechu Piekarzy w Radomiu ze słodkimi kluczami św. Kazimierza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama