Nowy numer 13/2024 Archiwum

Statuty kanoników w diecezji radomskiej

Kuria Diecezji Radomskiej porządkuje stan prawny kapituł kanoników, czyli księży odznaczonych kościelnymi wyróżnieniami.

Tytuł kanonika to kościelne wyróżnienie. Odznaczony nim kapłan ma prawo do noszenia mantoletu, czyli płaszcza w kolorze fioletowym. Może także swoją sutannę wyróżnić fioletowymi guzikami i obszywkami w tym kolorze. Ale, obok tych wyróżników, które doceniają zasłużonych kapłanów, każda z kapituł ma określone zadania. Np. kolegiacka kapituła św. Bartłomieja w Opocznie, powołana do istnienia przez bp. Edwarda Materskiego w czasie, gdy w czerwcu 1999 r. przebywał w Polsce Jan Paweł II, ma za zadanie krzewienie nauczania papieża Polaka.

- W gronie naszych kapituł kanonickich wyróżnia się ta ze skarżyskiej Ostrej Bramy. Realizując zadania wynikające ze statutu, skarżyscy kanonicy każdego roku przyznają nagrody dla osób szczególnie zaangażowanych w dzieło krzewienia chrześcijańskiego miłosierdzia. Prawnym uporządkowaniem działalności pozostałych kapituł, a więc katedralnej w Radomiu i kolegiackich w Opocznie i Końskich, chcemy zaktywizować te szacowne gremia. Każda z nich ma jasno określone cele. Statuty poszczególnych kapituł zostaną prawnie zatwierdzone przez ordynariusza bp. Henryka Tomasika. Ten akt, w co wierzymy, stanie się ważną inspiracją do podjęcia statutowej działalności, która ożywi działalność duszpasterską w diecezji - mówi bp Piotr Turzyński, który przewodniczył spotkaniom kanoników gremialnych, jakie odbyły się siedzibie Kurii Biskupiej w Radomiu, ciału ustawodawczemu, zatwierdzającemu statuty poszczególnych kapituł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy