Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dzień Świętości Życia w Radomiu

Ulicami miasta już po raz 9. przejdzie Marsz dla Życia, będzie też można podjąć się Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Dzień Świętości Życia przypada 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. - Tę datę ustanowił Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae”, która jest poświęcona obronie życia. Zachęcał, by Dzień Świętości Życia był obchodzony w diecezjach, parafiach i we wszystkich wspólnotach. Odpowiadamy na to zaproszenie ojca świętego i podejmujemy różne inicjatywy związane z tym dniem - mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Zawsze w sobotę przed Dniem Świętości Życia jest organizowana pielgrzymka obrońców życia na Jasną Górę. - Wybieramy się na nią i zachęcamy innych, aby wzięli udział w tej pielgrzymce. W niedzielę przed Dniem Świętości Życia jest zawsze - ustanowiony przez Sejm RP - Narodowy Dzień Życia. W tym roku będzie miał on szczególny charakter, bo odbędzie się Narodowy Marsz Życia, który jest organizowany w Warszawie - wyjaśnia ks. Adamczyk.

Duszpasterstwo rodzin i Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej organizują wyjazd autokarami do Warszawy na marsz. Koszt ponoszony przez uczestników to tylko 10 zł. Chętni mogą się zgłaszać do środy 20 marca pod numerami telefonów: 48 340 62 35 - Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej i 538 124 395 - Akcja Katolicka.

Radomskie uroczystości odbędą się 25 marca. O godz. 17 sprzed katedry Opieki NMP wyruszy IX Marsz dla Życia. Przejdzie on aleją bp. Jana Chrapka i ul. Żeromskiego do kościoła pw. św. Katarzyny (ojcowie bernardyni). W drodze uczestnicy będą rozważać tajemnice Różańca.

W kościele bernardynów o godz. 18 zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji obrony i poszanowania życia od poczęcia.

O 18.30 Mszy św. z podjęciem Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego przewodniczył będzie bp Henryk Tomasik.

Nazwiska osób, które podejmą się duchowej adopcji, będą wpisane do "Księgi Życia", którą od 2000 roku prowadzi Duszpasterstwo Rodzin. Jest w niej zapisanych już ponad 7,5 tys. osób.

- Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone w łonie matki. Ta modlitwa trwa 9 miesięcy, czyli tyle, ile rozwija się dziecko w łonie mamy. Polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Można też do modlitwy dołączyć jakieś postanowienie, np. wyrzeczenie - wyjaśnia Kamila Rzepka, diecezjalny doradca życia rodzinnego.

Po Eucharystii o 19.30 odbędzie się procesja ze świecami pod pomnik Maryi Matki Życia i zawierzenie obrońców życia Matce Bożej.

- Zachęcamy, by w każdej parafii tego dnia podkreślona była wartość życia człowieka, aby podjęte było Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zapraszamy też do udziału w wydarzeniach centralnych - mówi ks. S. Adamczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama