Nowy numer 43/2020 Archiwum

Niepełnosprawni malowali świętych

Na ich obrazach najczęściej byli św. Jan Paweł II i św. s. Faustyna. Jury trudno było wybrać najlepszą pracę.

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej już po raz 3. zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów szkół specjalnych. Jego inicjatorem jest wizytator ks. Dariusz Frydrych. W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Polscy święci”. Zgłosiły się do niego 23 placówki. Pod czujnym okiem katechetów prace konkursowe wykonało 43 uczniów. Do Radomia zaproszono 23 z nich. To im wyróżnienia i nagrody wręczał bp Henryk Tomasik. Dzieci otrzymały książki, słodycze oraz farby i kredki, by mogły rozwijać swoje talenty.

– Nadesłane do nas prace były przepiękne. Mieliśmy duży kłopot z wybraniem tej najlepszej. Dzieci bardzo pięknie uchwyciły atrybuty świętych osób. Zwróciły uwagę na te cechy, które doprowadziły ich do świętości – mówi Ewa Majcher, nauczyciel, doradca Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Pierwsze miejsce zajął Kacper Zaraś z PSP nr 12 Specjalnej w Radomiu. Jego praca przedstawia św. Maksymiliana Marię Kolbego.

– Urzekło nas to, że w swojej pracy pokazał absolutnie wszystko, co związane jest z życiem św. Maksymiliana. Są tam dwie korony, które mu się przyśniły. Jest obóz koncentracyjny. Na obrazie św. Maksymilian jest przedstawiony w pasiaku z numerem, ale w jego oczach – pomimo tego, że w tle są krematorium i druty kolczaste – jest spokój – mówi E. Majcher.

Drugie miejsce zdobyła Natalia Kowalik ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Skarżysku-Kamiennej, która wykonała portret św. s. Faustyny, a trzecie – Norbert Szulik z Niepublicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego S.A.K. „Opoka” w Borkowicach. Na swojej pracy przedstawił św. Stanisława Kostkę, patrona dzieci i młodzieży. Wystawę prac dzieci, którą wraz z E. Majcher przygotował wizytator ks. Sławomir Molendowski, można oglądać na parterze radomskiej kurii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama