Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Młodzi opocznianie walczą o tytuł posła

Rzecz idzie o obrady XXV Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbędą się 1 czerwca br.

O ten przywilej walczą Szymon Milczarczyk i Maciej Kluska, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im S. Żeromskiego w Opocznie.

Tegoroczna odsłona jubileuszowych 25. obrad wyznacza kandydatom przygotowanie projektu pt. „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”.

- Historia opoczyńskiego parlamentaryzmu jest długa i warto o tym wiedzieć. Z naszego regionu mieliśmy 8 posłów. Jednym z nich w okresie międzywojennym był rolnik z Buczka Kolonii, Antoni Mizera - mówią kandydaci na posłów.

- Trudu realizacji zadania podjął się zespół w składzie: Maciej Kluska i Szymon Milczarczyk z klasy Id. Zarówno Maciej, jak i Szymon są stworzeni do wystąpień publicznych, chętnie pracują na rzecz środowiska lokalnego, wyróżniają się kreatywnością i odwagą działania. Licealiści rozpoczęli pracę od gromadzenia i selekcjonowania materiałów archiwalnych. Przeprowadzili na szeroką skalę badania terenowe, które zasięgiem objęły teren powiatu opoczyńskiego nie tylko w obecnych granicach, ale również z okresu międzywojennego. Dotarli do miejsc związanych z Antonim Mizerą. Nieocenione okazały się spotkania z osobami spokrewnionymi z wybranym bohaterem. Przeprowadzili ponad 20 inicjatyw środowiskowych, które łącznie złożyły się na solidną lekcję patriotyzmu w regionie. Bez wątpienia można powiedzieć, że przywrócili w regionie pamięć o Antonim Mizerze - mówi Marzena Papis, opiekunka kandydatów na posłów.

Wydobyty przez licealistów z zapomnienia poseł Antoni Mizera urodził się 17 stycznia 1886 roku. W 1913 roku za działalność niepodległościową został zesłany na Syberię. Trafił tam razem z żoną. Do Polski wrócił w 1918 roku. Po powrocie z Rosji zaczął swoją działalność wśród chłopów. Został wówczas członkiem Zjednoczenia Narodowego i z jego ramienia uzyskał mandat poselski do Sejmu Ustawodawczego. Na obrady Sejmu przybywał w tradycyjnej opoczyńskiej sukmanie.

Po opuszczeniu parlamentu aktywnie działał w Kółku Rolniczym w Kruszewie. Wchodził w skład Rady Gminnej w Bukowcu i Sejmiku Powiatowego w Opocznie. Od 1926 roku Mizera został prezesem Stronnictwa Chłopskiego, a po zjednoczeniu stronnictw ludowych w 1931 roku był członkiem Stronnictwa Ludowego i wiceprezesem Zarządu Powiatowego w Opocznie.

Antoni Mizera uczestniczył w chłopskich pochodach, wiecach. Utrzymywał serdecznie relacje z Wincentym Witosem. Prawdopodobnie odwiedził go sam Marszałek Piłsudski, polując w pobliskich lasach spalskich.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy