Nowy numer 47/2019 Archiwum

Warsztaty higieny osobistej dla bezdomnych

Aby wyglądali jak po metamorfozie, wystarczy ich ostrzyc i wykąpać.

Najpierw był zbiórka artykułów, które związane są z higieną osobistą (m.in. mydła, szampony, pasty i szczoteczki do zębów, ręczniki), a później rozpoczęły się warsztaty dla osób bezdomnych, które prowadzą streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej. Opracowany przez nich program ma zachęcić bezdomnych do dbania o własne zdrowie, szczególnie w zakresie higieny osobistej. Takie warsztaty po raz pierwszy zostały przeprowadzone w ubiegłym roku. Ich rezultat to 5 osób, które raz w tygodniu przychodzą na ul. Zagłoby, gdzie znajduje się Dom dla Bezdomnych prowadzony przez Caritas Diecezji Radomskiej i tu kąpią się i przebierają.

- Wychodzimy na ulice, bierzemy osobę bezdomną dosłownie pod rękę i tu przyprowadzamy. Stopniowo, w trakcie zabiegów higienicznych - jak czeka na kąpiel czy po kąpieli pije herbatę - to przekonujemy ją, bywa, że i straszymy możliwymi konsekwencjami braku higieny. Dzięki uprzejmości kierownika tego domu oni mogą kapać się w łazience codziennie. Dajemy im ubranie i bieliznę. Strzyżemy ich, bo dzięki hojności ofiarodawców mamy również maszynki do strzyżenia. Golimy, odwszawiamy - to jest taka metamorfoza higieniczna. Osoba z zarośniętego kloszarda zmienia się w pachnącego człowieka, niemal nie do poznania. Czasami oni mówią: „nareszcie czuję się jak człowiek” - opowiada Dagmara Kornacka, streetworkerka.

I dodaje, że takiego „przemienionego” kloszarda łatwiej później zaprowadzić do lekarza, wyrobić mu dowód osobisty, a nawet próbować namawiać na leczenie odwykowe.

A co na to bezdomni? - Jeżeli uda nam się przyprowadzić taką osobę i dokonać tej przemiany, to zawsze ci ludzie są zadowoleni i zaskoczeni. Stawiamy ich na nogi. Oni mają poczucie ulgi, bo skóra przestaje swędzieć. Za każdym razem dziękują nam, są wdzięczni. Niestety, nie wszyscy chcą tu przychodzić, bo jeśli stoją pod marketem, to im gorzej wyglądają, tym mają większe szanse na wyłudzenie kilku groszy - mówi Karol Majewski, streetworker.

Warsztaty zakończą się 12 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama