Nowy numer 46/2019 Archiwum

Do Mamy zawsze

Przez wstawiennictwo Matki Bożej gorąco prosili o Boże łaski przed egzaminami, bo to dla nich ważny czas.

W pielgrzymce uczestniczyło około 2 tys. maturzystów z całej diecezji. Przyjechali tu ze swoimi katechetami i opiekunami. – W ważnych chwilach patrzymy na to, co było u początku. Pod krzyżem stała Matka Boża, a z krzyża Pan Jezus mówił: „Synu, oto Matka twoja”. Uczeń wziął Ją do siebie. Nasz naród wziął naszą Matkę do siebie. W momencie chrztu świętego już bardzo mocno związaliśmy się z Matką Bożą. Szczególnym znakiem tej łączności jest Jasna Góra. Obraz jasnogórski nazywany jest Hodegetrią – Wskazującą Drogę. To właśnie tu przychodzimy, aby uczyć się, jak iść za Matką Bożą drogą wyznaczoną przez Ewangelię. Maryja – Hodegetria pokazuje nam drogę. Zawsze w ważnych chwilach naród modlił się tu, na Jasnej Górze – mówi bp Henryk Tomasik. – Dlatego też młodzież w tej ważnej chwili, przed maturą, przyjeżdża tu do Matki Bożej, aby dziękować za wiarę i prosić o jej umocnienie. Oczywiście, młodzież także bardzo gorąco prosi o Boże błogosławieństwo przez wstawiennictwo Matki Bożej na czas matur, bo to jest ważny moment dla nich. Tu jesteśmy bardzo zjednoczeni. Pod opieką Matki Bożej odkrywamy wielkość osoby Chrystusa, znaczenie Ewangelii i znaczenie dobrego życia chrześcijańskiego – dodaje.

Pielgrzymkę rozpoczęła konferencja, którą poprowadził ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży i duszpasterz akademicki, wraz z młodymi z DA. Mszy św. w bazylice jasnogórskiej, którą sprawowało 28 księży, przewodniczył bp Tomasik. O oprawę muzyczną zadbali maturzyści – animatorzy Ruchu Światło–Życie.

Wiktoria Stefańska z V LO im. R. Traugutta w Radomiu przyjechała na Jasną Górę, bo wierzy we wsparcie Matki Bożej. – Zostało tak naprawdę niewiele dni do matury, śmiejemy się, że już nie pomogą nam repetytoria, tylko modlitewnik. Już kilka razy byłam na Jasnej Górze. Zawsze lubię tu wracać. Ewa Stani, również z V LO, przyznaje, że modlitwa bardzo im pomaga. – Na Jasnej Górze jestem pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. Zachwyciły mnie atmosfera i modlitewne skupienie, które tutaj panują. Wierzę, że pobyt tu, wyciszenie pomogą mi na egzaminach maturalnych – przyznaje.

Małgorzata Sar jest katechetką w IV LO im. T. Chałubińskiego w Radomiu i mamą tegorocznego maturzysty. – Młodzież chętnie przyjeżdża na Jasną Górę. Jeden z uczniów miał turniej sportowy. Tuż przed pielgrzymką okazało się, że odbył się w innym czasie. Przyjechał i powiedział mi: „Do Mamy zawsze”. Oni bardzo chcą tu przyjeżdżać nie tylko po to, by prosić o zdanie egzaminów. Rzeczywiście tutaj czują się jak u mamy, jak u siebie – wyjaśnia katechetka. Pani Małgorzata przyznaje, że przed egzaminami dojrzałości denerwuje się bardziej niż syn. – Tak to już jest. Ale kiedy byłam w kaplicy, pomyślałam, że to miejsce bardzo uspokaja. Tu znajdujemy pewność, że jest Ktoś, kto się nami opiekuje i czuwa – mówi.

W homilii ordynariusz mówił o wierności i wolności: – Wolność to nie jest dowolność. Wolność nie znaczy, że mogę czynić to, co chcę. Wolność to jest wybór prawdy poznanej przez nasz rozum. Chrystus mówił: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Bo można być niewolnikiem środowiska, mediów, własnych namiętności. Tu, na Jasnej Górze, chcemy prosić Matkę Bożą, abyśmy byli wolni, wolni od zła, od przymusu, wolni od fałszywych interpretacji i fałszywych propozycji. To wymaga naprawdę siły, to wymaga także Bożego światła. Dzisiaj stajemy przed Matką Bożą, która objawia niezwykłą wartość naszych czasów – wierność. Wierność to szansa na udane małżeństwo, to szansa na uspokojenie wielu trudnych sytuacji, bo gdy Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym miejscu.

Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich poprowadzili uczniowie LO z Iłży. Na zakończenie w kaplicy Cudownego Obrazu maturzyści swoje egzaminy i wybory drogi życiowej, które są przed nimi, oddali Matce Bożej. Modlitwę zawierzenia odczytali uczniowie X LO w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama