Szpital powiatowy otrzymał poświęcony sztandar. Uroczystościom kościelnym przewodniczył bp Adam Odzimek.
Biskup dziękował dyrekcji i wszystkim pracownikom lecznicy za starania o chorych, w tym także o niego, gdy w opoczyńskim szpitalu był pacjentem.
Współczesna historia lecznictwa w Opocznie rozpoczęła się 100 lat temu, ale najstarszy szpital w mieście istniał bez wątpienia w XVI w. Chorymi opiekowali się zakonnicy Świętego Ducha.
- Podczas I wojny światowej na terenie powiatu opoczyńskiego krwawe boje toczyły ze sobą armie trzech zaborców. Do szpitala w Opocznie napływały rzesze rannych żołnierzy. Skromny szpital nie mógł pomieścić potrzebujących pomocy. Wtedy na potrzeby szpitala polowego władze przeznaczyły budynek szkoły powszechnej (dziś SP nr 2). Ale i ten okazał się niewystarczający. Otworzono kolejny szpital przy ul. Kościelnej. Po wojnie, właśnie 100 lat temu, rozpoczął działalność szpital powiatowy im. św. Władysława. Dziś mieści się tam przychodnia rejonowa, a opocznianie nadal mówią o nim "stary szpital", bo ten nowy zbudowano przy ul. Partyzantów i nadano mu imię Edmunda Biernackiego, wybitnego opocznianina, zmarłego w 1911 roku profesora Uniwersytetu Lwowskiego, twórcy metody badania opadania krwinek (tzw. OB) - mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.
- Lecznictwo szpitalne już od 100 lat funkcjonuje w Opocznie. Trudno porównywać to, co działo się wtedy, z dzisiejszym poziomem leczenia. Jednak zarówno 100 lat temu, jak i teraz taka sama jest troska o pacjenta - mówi Marcin Baranowski, starosta powiatu opoczyńskiego.
W trakcie obchodów mieszkańcy mogli skorzystać w szpitalu przy ul. Partyzantów z bezpłatnych badań profilaktycznych. Odsłonięta została pamiątkowa tablica, którą poświęcił bp Adam Odzimek. On także w kolegiacie św. Bartłomieja przewodniczył Mszy św., podczas której poświęcony został sztandar dla placówki.
Kolejna część obchodów odbyła się w siedzibie starostwa powiatowego. Tutaj wręczono odznaczenia i gratulacje osobom zasłużonym dla dzieła lecznictwa w Opocznie.
Uczestników uroczystości wita Edyta Wcisło, dyrektor szpitala powiatowego.