Nowy numer 47/2019 Archiwum

Wielkanocna kwesta na radomskim cmentarzu

Zebrane podczas kwesty pieniądze zostaną przeznaczone na renowację dwóch zabytkowych XIX-wiecznych nagrobków.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu w Wielką Sobotę 20 kwietnia w godz. 9-14 zaprasza na wielkanocną kwestę, z której dochód zostanie przeznaczony na odnowę zabytkowych nagrobków radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej przy ul. Limanowskiego.

- W tym roku chcemy jako komitet i parafia św. Wacława, zarządca cmentarza, przeprowadzić renowację dwóch zabytkowych nagrobków - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCR w Radomiu. - Będą to dziewiętnastowieczne, kamienne pomniki: Emilii z Wolskich Targowskiej oraz rodziny Bełkowskich i Napiórkowskich. Szacowany przez nas łączny koszt prac konserwatorskich to ok. 94 tys. zł. To będzie bardzo duży wysiłek finansowy, dlatego bardzo liczymy na dobre efekty tegorocznych kwest na cmentarzu - tej najbliższej, w Wielką Sobotę, i tej w czasie uroczystości Wszystkich Świętych. Chcemy też część środków pozyskać z dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - dodaje S. Adamiec.

Prace konserwatorskie w przypadku obu pomników będą polegały na całkowitym demontażu obiektów i przeprowadzeniu skomplikowanych zabiegów konserwatorskich w pracowni konserwatorskiej.

- Niestety, pomnik Emilii z Wolskich Targowskiej wraz z całą strukturą komory grobowej uległ bardzo poważnemu zniszczeniu. W listopadzie ubiegłego roku w zasadzie doszło do katastrofalnego zapadnięcia się gruntu pod pomnikiem, a dwie płyty bezpośrednio nakrywające kryptę w znacznej części osunęły się poniżej poziomu podmurówki. W trakcie upadku pomnika najmocniej ucierpiał element zwieńczenia, z którego ozdobna korona liści akroterionów została prawie w połowie utrącona. Blok z wykutymi inskrypcjami stracił kilka obszernych fragmentów na narożach i krawędziach - wyjaśnia Sławomir Adamiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama