Nowy numer 46/2019 Archiwum

Jedyny taki odpust w Polsce

Obchód ku czci św. Geroncjusza odbył się w Sławnie w diecezji radomskiej.

Parafia Sławno koło Opoczna, w diecezji radomskiej, swymi początkami sięga XIII w. Wspólnocie jako patron towarzyszy od wieków św. Geroncjusz. - W całej naszej diecezji to absolutna rzadkość, a chyba i w Polsce ten patron jest osobą wyjątkową. Biskup z początku V w., męczennik, jest czczony w naszej parafii od niepamiętnych czasów. Kroniki parafialne nie pomagają w odpowiedzi na pytanie, skąd ten kult. Tej zagadki nie potrafili również rozwikłać profesjonalni historycy. Ale odpust cieszy się wielką popularnością i licznym udziałem wiernych - mówi ks. kan. Adam Stępień, proboszcz parafii.

Był biskupem Mediolanu. Św. Geroncjusz żył u początku V w., gdy już ustały prześladowania chrześcijan, ale swą obecność w upadającym Imperium Rzymskim zaznaczały napływające to terytorium ludy takie jak, np. Hunowie.  Nie wiemy, kto go zamordował. Wiemy, że oddał życie za Chrystusa niedaleko Rzymu.

Św. Geroncjusz śmiało może być patronem kontynentu, który szuka swych korzeni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama