Nowy numer 44/2020 Archiwum

Arktyczna Noc Muzealna w Radomiu

Na Noc Muzeów zaprasza 18 maja radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wiele się też będzie działo na komendzie i w sądzie.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego (Rynek 11) w Radomiu zaprasza 18 maja na Arktyczną Noc Muzealną. Impreza rozpocznie się o godz. 19, a zakończy o godz. 1. W tym czasie będzie się działo wiele ciekawych rzeczy.

- Wybraliśmy taki tytuł Nocy Muzealnej, ponieważ główną wystawą, którą obecnie pokazujemy, jest „Arktyka i Antarktyka” - tłumaczy Ilona Pulnar-Ferdjani z muzeum.

Do tytułu imprezy będą nawiązywały prelekcje i warsztaty, które zaprezentuje Festiwal Zorzy Polarnej. - Jest to projekt organizowany przez Polską Fundację Sportu i Turystyki Oddział w Płocku. Osoby działające w projekcie przygotowują programy edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych poświęcone Skandynawii, Laponii oraz Arktyce Wysokiej - mówi I. Pulnar-Ferdjani.

Osoby działające w Festiwalu Zorzy Polarnej zaproszą do krainy ośmiu pór roku, czyli do Saamów w Laponii. Poprowadzą też arktyczne warsztaty.

Oprócz tego będą spotkania z interesującymi ludźmi, konkursy, zabawy dla dzieci, projekcje filmów, pokazy wynalazków XIX i XX wieku i mody. Wycena i ekspertyza numizmatów.

Na dziedzińcu Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii zaprosi na obserwacje astronomiczne nieba. Odbędzie się też koncert zespołu Lustro. Wstęp płatny - 1 zł. Program tutaj.

We współpracy z placówką Noc Muzeów organizują u siebie także Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu (ul. 11 Listopada) i Sąd Okręgowy (ul. Warszawska 1). Komendę i sąd można odwiedzić od 18 do 23.

- Cały ten rok jest dla nas wyjątkowy, bo obchodzimy 100. rocznicę utworzenia policji państwowej. Uznaliśmy, że jest to najlepszy moment na to, abyście państwo przyszli do nas, zobaczyli, jak pracujemy. Przygotowujemy wiele niespodzianek - zaprasza podinspektor Katarzyna Kucharska, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Impreza rozpocznie się pokazem musztry paradnej. Będzie ponadto prezentacja pojazdów policyjnych, pokaz tresury psów do wyszukiwania narkotyków. Będzie można zwiedzić salę tradycji i zobaczyć, jak działa wykrywacz kłamstw. Zaprezentują się policjanci z samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego policji.

W Sądzie Okręgowym jedną z atrakcji będzie inscenizacja posiedzenia  tymczasowego aresztowania. - Takie pokazy będą u nas dwa - o godz. 19 i 21. Będą prowadzone przy udziale fachowców, a więc sędziego, prokuratora, adwokata, mamy już osobę podejrzaną - mówi sędzia Arkadiusz Guza, rzecznik prasowy sądu.

Będzie można też zobaczyć, jak wygląda przebieg badania pisma grafologicznego, linii papilarnych, czy odcisków obuwia i innych przedmiotów, które pozostawiają sprawcy. Około godz. 21 będzie można zapoznać się z wariografem. Będzie też możliwość zwiedzenia części budynku i wystawy "Wymiar sprawiedliwości w Radomiu na tle ubiegłego wieku".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama