Tłumy radomian odwiedziły Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Były opowieści podróżników, warsztaty, konkursy.
Tegoroczna Noc Muzeów w placówce odbyła się pod hasłem: "Arktyczna Noc Muzealna" - Wybraliśmy taki tytuł, ponieważ główną wystawą, którą obecnie pokazujemy, jest "Arktyka i Antarktyka" - tłumaczy Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik Działu Oświatowego.
Do tytułu imprezy nawiązywały prelekcje i warsztaty, które poprowadzili członkowie projektu Festiwal Zorzy Polarnej. Dariusz Schmidt i Emilia Heljasińska-Schmidt opowiadali o Laponii, przede wszystkim o kulturze i dziedzictwie narodowym Saamów. Prezentacja przeplatana była warsztatami dla dzieci, podczas których robiły one torebki na prezenty w kształcie głowy renifera, zorzę polarną z piasku i malowały renifery wykonane z masy solnej.
- Jesteśmy z Płocka. Festiwal Zorzy Polarnej to jest projekt edukacyjno-artystyczny, który prowadzimy już prawie 10 lat pod patronatem wszystkich ambasad nordyckich, które są w Polsce. Ten pomysł pączkował w trakcie naszych podróży do Laponii, które zaczęliśmy około 15 lat temu. Tam zafascynowaliśmy się nie tylko przyrodą, ale przede wszystkim kulturą Saamów, czyli rdzennych mieszkańców Laponii. Na wystawie "Arktyka i Antarktyka", którą w radomskim muzeum można oglądać od początku kwietnia, jest wiele eksponatów i artefaktów kultury Saamów, które pochodzą z naszych prywatnych zbiorów - mówi D. Schmidt.
O swoich podróżach opowiadał też Dariusz Kucharski. Było spotkanie z Wojciechem Stanem, Anną Puchalską i Sławomirem Wójcikiem. Pokaz mody przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, a o wynalazkach XIX i XX wieku opowiadali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii zapraszało do obserwacji nieba, a Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. Teofila Rewolińskiego w Radomiu - do wyceny i ekspertyzy numizmatów. Na muzealnym dziedzińcu wystąpił zespół Lustro.
Stowarzyszenie "Drużyna Grodu Piotrówka" przy kamienicy Starościńskiej zaprosiło do podróży w czasy wczesnego średniowiecza.