Nowy numer 44/2020 Archiwum

Księża - srebrni jubilaci wrócili do seminarium

Kapłani, którzy 25 lat temu przyjęli w Radomiu święcenia kapłańskie, sprawowali pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika Mszę św. w seminaryjnej kaplicy.

Na początku jubileuszowej Eucharystii powitał ich ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD: - Dziękuję wam, że na drodze obchodzonego jubileuszu znalazło się seminarium, gdzie ostatnie 3 lata formowaliście się do święceń. Życzymy wam, aby czas srebrnego jubileuszu, swoistego zatrzymania się i spojrzenia wstecz, był doświadczeniem wielkości Pana Boga i Jego dobroci, i by potem - przez następne lata - towarzyszyła wam świadomość, że podtrzymuje was mocna ręka Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana.

W imieniu jubilatów i o jubilatach mówił ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - To był wrzesień 1988 roku. Upadał komunizm. Do seminarium przyjechało nas 50. Tylu było jedynie przez pierwszą noc. Potem liczba się zmniejszała. Po podziale diecezji, gdy byliśmy na IV roku, większość z nas przeniosła się do Radomia. Ostatecznie święcenia kapłańskie 28 maja 1994 roku przyjęło 33 diakonów. Jeden z nas, ks. Andrzej Chodała, zmarł w wieku 37 lat. Dziś polecamy go Bożemu miłosierdziu - mówił ks. Kowalczyk.

Przez te ćwierć wieku część rozpierzchła się po świecie i między innymi duszpasterzują w Niemczech, USA, Ameryce Południowej, we Włoszech, na Ukrainie i w archidiecezji łódzkiej. Aktualnie inkardynowanych jest w diecezji radomskiej 22 księży. Są to: Wojciech Dobczyński, Radosław Furmański, Tomasz Gaik, Sylwester Jaśkiewicz, Stanisław Karasek, Krzysztof Adam Kaszuba, Dariusz Kowalczyk, Henryk Kowalczyk, Zbigniew Kowalczyk, Jarosław Pałka, Mariusz Sułek, Robert Szewczyk, Piotr Szymański, Krzysztof Świątek, Grzegorz Walczak, Tomasz Waśkiewicz, Krzysztof Wilk, Jerzy Wojnarski, Artur Woźniak, Mirosław Woźniak, Grzegorz Wójcik i Tadeusz Żak.

Jubilaci o kazanie poprosili ks. Zbigniewa Niemirskiego, swego wykładowcę Pisma Świętego, który z nimi w 1991 roku przyszedł do radomskiego seminarium - oni z Sandomierza, on ze studiów biblijnych.

W imieniu wspólnoty kleryków życzenia jubilatom złożył al. Kacper Piotrowski-Stajniak, a bp Henryk Tomasik przed błogosławieństwem powiedział: - Dziękujemy za wszelkie formy pracy dla Kościoła powszechnego i naszej diecezji. Życzymy, by Chrystus umacniał, uświęcał i prowadził. Życzenia dopełniam słowami dzisiejszej liturgii: "Abyście byli wiernymi szafarzami sakramentów, mężnymi i pokornymi głosicielami Ewangelii, aby całe życie było przeniknięte duchem tej Ofiary, którą składamy. Niech Chrystus to sprawi, aby to stało się rzeczywistością".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama