28 lat temu, podczas czwartej pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny, na jej trasie znalazł się Radom.
Nieżyjący już bp Edward Materski, główny organizator wizyty papieża w Radomiu, wielokrotnie powtarzał, że tamten dzień był najważniejszy w wielowiekowej historii miasta.
To już tradycja, że corocznie 4 czerwca Rada Miasta organizuje nadzwyczajną sesję. I za te sesje dziękował radnym bp Henryk Tomasik. Przypomniał przy tym, że mieszkańcy, jak też i diecezjanie byli wówczas - podczas miesięcy przygotowań i podczas przebiegu wizyty papieża - bardzo zjednoczeni. - Dziękujemy wszystkim, którzy wówczas w jakikolwiek sposób przyczynili się do przygotowań i przebiegu wizyty Ojca Świętego w naszym mieście - mówił bp Tomasik w czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.
Na rocznicowe sesje zapraszani są goście, którzy wygłaszają okolicznościowy wykład. W tym roku był to ks. Dariusz Kowalczyk, kapłan diecezji radomskiej, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Ksiądz Kowalczyk mówił o znaczących momentach z lat pontyfikatu papieża Polaka, w tym także z odwiedzin Radomia. Zatrzymał się między innymi na pielgrzymce z 1999 roku, gdy Jan Paweł II mówił, że polskie problemy, bieda i bezrobocie to także wyzwanie dla ludzi Kościoła. - Po tej pielgrzymce, jako odpowiedź na ten apel, w czerwcu 2000 roku powstała Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która miała otoczyć opieką stypendialną, ale także formacyjną zdolną młodzież z mniejszych ośrodków. Jeślibyśmy im wtedy nie pomogli, straciliby oni, ale także Polska - mówił ks. Kowalczyk. Prelegent uświadomił słuchaczom, że od tamtego czasu fundacja wsparła kilkanaście tysięcy uzdolnionych młodych, w tym także pochodzących z terenu naszej diecezji. - To są już absolwenci, którzy założyli rodziny i realizują się w różnych miejscach i zawodach, służąc Polsce. W chwili obecnej mamy ponad 2 tys. stypendystów. Dziękujemy wszystkim, którzy ich wspierają i pozwalają im kształcić się, formować i rozwijać na miarę ich zdolności - powiedział.
Fundacja od lat każdego roku organizuje letnie obozy w różnych miastach rozsianych po całej Polsce. - Nie byliśmy jeszcze w Radomiu. A może warto - zwracam się tutaj do obecnych włodarzy miasta - by taki obóz zorganizować w naszym mieście. Przyjechałoby tutaj ponad tysiąc młodych z całego kraju. Poznaliby Radom, jego historię, kulturę i dokonania. I może przy okazji przyczyniliby się do odkłamywania niedobrej famy, jaka otacza Radom w potocznych ocenach, powielanych przez satyryków i nie tylko - mówił ks. Kowalczyk.
Po zakończeniu nadzwyczajnej sesji złożono wiązankę kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II, który znajduje się przed radomską katedrą, a w świątyni bp Henryk Tomasik przewodniczył rocznicowej Mszy św.