Nowy numer 43/2020 Archiwum

Obchody 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76

Te wydarzenia były i pozostaną powodem do dumy radomian.

Cena tego spontanicznego protestu, który w ocenie wielu historyków był początkiem przemian ustrojowych w Polsce, była wysoka. Wiele osób zostało poszkodowanych.

Radom przygotowuje się do obchodów 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76, a zaplanowanych jest mnóstwo atrakcji. Obchody zainauguruje 16 czerwca o 9.00 Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76. W dniu półmaratonu o 9.10 odbędzie się Bieg Radości - Dumne Warchoły. Miejsce spotkania to Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Narutowicza 9.

25 czerwca o 18.00 odprawiona zostanie Msza św. na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego w intencji bohaterów Czerwca ’76 i ks. Romana Kotlarza. Przed Eucharystią o 17.30 odbędzie się koncert Roberta Grudnia „Misterium Dźwięku Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976”. Obok R. Grudnia wystąpią Anna Seniuk i Sylwia Strugińska.

W środę 26 czerwca Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza od 10.00 do 18.00 na warsztaty fotograficzne „Portret radomskiego robotnika z lat 70-tych”, z udziałem Lidii Popiel oraz Michała Glinickiego.

Widowisko muzyczne na placu Jagiellońskim „Radomski Czerwiec Wolności”, podczas którego wystąpią zespoły: Lady Pank, Oddział Zamknięty oraz Myslovitz zaplanowano w piątek 28 czerwca o 19.00.

W sobotę 29 czerwca o 14.00 na placu Corazziego przy ul. Żeromskiego 53 rozpocznie się piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca ‘76”. W programie m.in. przejazdy pojazdami rodem z PRL, wystawy, występy sceniczne, gry planszowe, gra miejska.

Zwieńczeniem obchodów będą dwa koncerty w niedzielę 30 czerwca na placu Corazziego. O 17.00 zaprezentuje się Zespół JMS Band, a o 19.00 Zespół Proletariat.

Obchody 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 dofinansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jak zapewnia Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, na ten cel przekaże 100 tys. zł.

Na tegoroczne obchody przygotowany został album poświęcony Radomskiemu Protestowi Robotniczemu Czerwiec ’76. Aby stać się właścicielem tej publikacji, należy obserwować profil „Zaczęło się w Radomiu” na Facebooku. Tam już wkrótce odbędą się konkursy, w których do wygrania będą właśnie albumy.

Organizatorami obchodów są Urząd Miejski w Radomiu, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 oraz NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.

Patronatem honorowym wydarzenie to objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama