Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pan Bóg nas skleja swoją łaską

Duszpasterze spotykają się każdego roku, by poszerzać swoją wiedzę i w ten sposób lepiej pomagać młodym.

Z całej Polski przyjechało do Radomia prawie 40 osób, by wziąć udział w Ogólnopolskich Warsztatach Duszpasterzy Akademickich, które organizowane są rokrocznie. – Uczestnicząc w nich, chcemy zgłębić temat, który pomaga nam później w pracy, w zrozumieniu ludzi, ich zachowań, szczególnie ludzi młodych. Chcemy mieć większą wiedzę i umiejętności do pracy z nimi, do pomagania im. W tym roku hasłem warsztatów jest „Gdy seks staje się łotrem”. Są one poświęcone zagadnieniom współczesnych problemów seksualnych i zagrożeniom duchowym związanym z niewłaściwym przeżywaniem ludzkiej seksualności – wyjaśnia ks. Arkadiusz Bernat z DA Radom.

Siła świadectwa

Warsztaty trwały cztery dni – od 10 do 13 czerwca. W tym czasie organizowane były spotkania tematyczne ze specjalistami. – Zaprosiliśmy też osoby, które dawały świadectwo, m.in. anonimowych seksoholików, którzy na własnej skórze przeżyli to uzależnienie, wyszli z tego i dzielili się wiedzą na ten temat. Takie spotkanie z człowiekiem, który daje świadectwo, bardziej przemawia – tłumaczy ks. Bernat. Z Białegostoku na spotkanie przyjechała s. Tomira Brzezińska, misjonarka Świętej Rodziny.

– Bardzo dobrze, że się spotykamy i integrujemy, bo tworzymy wspólnotę doświadczenia wiary, która prowadzi młodych w tym samym kierunku. Znajdujemy też pewne potwierdzenie, że dobrze idziemy – mówi. Siostra przyznaje, że poruszany na warsztatach temat był bardzo ważny. – Dzisiaj żyjemy w takim trochę rozseksualizowanym świecie. Pod dywan problemów chować nie należy. Nie chcemy być hipokrytami, mówić, że nas to nie dotyka, bo my jesteśmy specjalistami wyłącznie od czystości. Tak, staramy się być specjalistami od czystości, ale musimy się mierzyć z tym, co kreuje dzisiejszy świat, żeby ludziom towarzyszyć. Mieliśmy spotkanie z seksoholikami, ludźmi, którzy wyszli z nałogu. Pomyślałam sobie, że ci ludzie dają świadectwo miłości Pana Boga do nich. Słuchając, podziwiałam tych ludzi nie tylko za ich otwartość, bo to można wyćwiczyć, ale nie da się wyćwiczyć miłości, która wypływa z wnętrza, i myślę, że w najbardziej rozsypanym ludzkim życiu Pan Bóg odnajduje swoje dziecko, sam nas zbiera i skleja swoją łaską. Świetny feedback tego, że im więcej nam darowano, tym więcej miłujemy – mówi s. Tomira.

Ksiądz Franciszek Urmański z DA św. Anny w Warszawie przyznaje, że dziś problem seksoholizmu narasta, a dostęp do materiałów pornograficznych jest coraz łatwiejszy. Praktycznie każdy może mieć do nich dostęp na swoim smartfonie i tym więcej ludzi jest przez to zniewolonych.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama