Nowy numer 32/2020 Archiwum

Pan Bóg nas skleja swoją łaską

Duszpasterze spotykają się każdego roku, by poszerzać swoją wiedzę i w ten sposób lepiej pomagać młodym.

– Myślę, że to paradoksalnie jest też szansa dla nas, duszpasterzy, żeby pokazać prawdziwy sens ludzkiego ciała, piękno ludzkiej miłości, tego, jak stworzył nas Bóg, tego, co przekazywał nam Jan Paweł II w teologii ciała, że cały sens ludzkiej płciowości, seksualności jest czymś pięknym i stworzonym przez Boga, ale trzeba to wydobyć i pomagać ludziom w uwolnieniu się od tego, co w tej sferze chore, grzeszne i zniewalające – zaznacza duszpasterz. – Te warsztaty są dla nas bardzo cenne, bo to jest temat, z którym bardzo często spotykamy się w konfesjonale. Można powiedzieć, że to jest taka sfera, która przysłania człowiekowi całe życie, jeżeli jest na tym punkcie zafiksowany. Poza tym dużo trudniej mu nawiązywać głębokie relacje i w konsekwencji rozpoznawać życiowe powołanie i to podstawowe powołanie do miłości. Dlatego tu jesteśmy i chcemy na te problemy spojrzeć z Bożej perspektywy.

Ważne: słuchać

Oprócz wykładów był też czas na wymianę doświadczeń, dzielenie się pomysłami i integrację. Był spływ kajakowy, uczestnicy zwiedzili też katedrę. W siedzibie DA organizatorzy przygotowali agapę, a wcześniej wspólnie z bp. Henrykiem Tomasikiem modlili się na Eucharystii w kościele św. Jadwigi. Biskup Tomasik mówi, że duszpasterstwo akademickie jest bardzo ważną formą pracy w Kościele. Chodzi o to, by młodzi jeszcze głębiej odkryli wiarę i potrzebę własnej formacji chrześcijańskiej.

Ordynariusz bardzo mile wspomina okres, gdy sam był duszpasterzem akademickim. – To był bardzo ciekawy czas, który kształtował wrażliwość; kształtował także cierpliwość, bo w pracy z młodzieżą trzeba mieć dużo cierpliwości, ale też nauczył mnie słuchania, gdyż pytania młodzieży niekiedy miały kilka aspektów i trzeba było wczuć się, o który aspekt w tym pytaniu chodzi. To była ciekawa praca – przyznaje bp Henryk.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama