Nowy numer 49/2020 Archiwum

82. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

Spotkanie odbędzie się w dniach 1 i 2 lipca. W tym roku przyświeca mu hasło "W imię przyszłości kultury".

W imieniu Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli na pielgrzymkę zaprasza jego sekretarz ks. dr Wojciech Wojtyła: - Serdecznie zapraszam wszystkich nauczycieli, wychowawców, pedagogów, pracowników oświaty. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki stały się słowa "W imię przyszłości kultury". Nawiązują one do wystąpienia Jana Pawła II w siedzibie UNESCO w 1980 roku w Paryżu. To przemówienie jest traktowane jako wykład papieża na temat chrześcijańskiego rozumienia kultury. Chcielibyśmy tą pielgrzymką podjąć kwestię tamtego wykładu i przypomnieć, jak ważną sprawą jest kwestia kultury, czym jest kultura i jakie miejsce w kulturze zajmuje wychowanie. Chcemy również podkreślić rolę chrześcijaństwa w kształtowaniu kultury polskiej i europejskiej. Jak co roku ta pielgrzymka będzie dla nauczycieli powrotem do źródeł wiary, bo takim miejscem jest dla Polaków Jasna Góra. Ale będzie to jednocześnie powrót do korzeni kultury chrześcijańskiej, kultury europejskiej, kultury polskiej ukształtowanej przez chrześcijaństwo.

Jeśli chodzi  o Radom i diecezję Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców Diecezji Radomskiej organizuje wyjazd na Jasna Górę autokarem na drugi dzień pielgrzymki, 2 lipca. Koszt pielgrzymki to 40 zł. Zapisy oraz szczegółowe informacje: Sekretariat Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej,  Radom, u. Malczewskiego 1, tel. 48 340 62 38, ks. Wojciech Wojtyła (48 504 060 390). Zapisy do 28 czerwca.

Program pielgrzymki

1 lipca, poniedziałek

15.00 - sympozjum ewangelizacyjne (Aula Ojca Kordeckiego)

- "Kultura - sposobem bycia człowieka w świecie" - dr hab. Henryk Kiereś, prof. KUL

- "Przyszłość kultury polskiej i chrześcijańskiej w świecie odwróconym na opak" - ks. Henryk Zieliński (redaktor naczelny tygodnika "Idziemy")

- adoracja Najświętszego Sakramentu (kaplica Cudownego Obrazu, prowadzi diecezja sandomierska)

21.00 - Apel Jasnogórski (kaplica Cudownego Obrazu, prowadzi bp Piotr Turzyński);

adoracja Najświętszego Sakramentu - kaplica Cudownego Obrazu (Warsztaty w Drodze)

23.00 - Eucharystia (przewodniczy bp Andrzej Przybylski)

2 lipca, wtorek

9.30 - Różaniec (jasnogórski szczyt). Relacja z sympozjum

10.45 - "Wszelkie prawo ustanawia się ze względu na człowieka" - ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier (UJ Kraków)

11.30 - koncert Chóru Garnizonowego przy parafii wojskowo-cywilnej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach pod dyrekcją Edyty Bobryk

12.00 – Eucharystia (oprawa: diecezja kielecka)

15.00 - Droga Krzyżowa (Wały Jasnogórskie)

16.30 - nabożeństwo rozesłania (kaplica Cudownego Obrazu)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama