Nowy numer 2/2021 Archiwum

Radom. Ukrzyżowany i zmartwychwstały Chrystus Kapłan

Umieszczona w głównym ołtarzu przyseminaryjnego kościoła figura przypomina tę, która znajduje się w dużej kaplicy domu formacji do kapłaństwa w Radomiu.

O taki wystrój prezbiterium postarał się ks. Zenon Sala, proboszcz parafii Chrystusa Kapłana i jednocześnie dyrektor ekonomiczny radomskiego seminarium. – Ukrzyżowany Chrystus, ten w kaplicy seminaryjnej i ten w naszym kościele, ma na sobie szaty kapłańskie i zdaje się zmartwychwstawać wprost z krzyża. To idea, że On, Zbawiciel, jest Pośrednikiem i Kapłanem, który złożył z siebie doskonałą ofiarę. Umarł na krzyżu i zmartwychwstał – mówi ks. Sala.

Nowy wystrój głównego ołtarza jest jednocześnie dziełem, poprzez które ks. Sala żegna się z parafią i z seminarium. – To niespokojny duch, który wciąż szuka nowych wyzwań – mówią mieszkańcy seminarium.

Ksiądz Zenon po święceniach był przez niemal 10 lat misjonarzem w Kamerunie. Po powrocie z Afryki pełnił posługę ojca duchownego w radomskim seminarium. Potem wyjechał do Francji, gdzie  był duszpasterzem w Wersalu. Wrócił do diecezji i podjął zadania dyrektora ekonomicznego Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu i związane z tą funkcją – proboszcza przyseminaryjnej parafii pw. Chrystusa Kapłana. Okres jego proboszczowania zbiegł się z czasem 20. rocznicy istnienia parafii. – Z tej okazji przeprowadziliśmy misje święte, których pamiątką jest krzyż misyjny. W moim życiu, głównie w Afryce, ustawiłem wiele krzyży. Mówią, że jestem ks. Zenonem od krzyży – mówi kapłan.

Ks. Zenon Sala został mianowany proboszczem parafii Błogie, a jego następcą, jako dyrektor ekonomiczny radomskiego seminarium i proboszcz parafii Chrystusa Kapłana, został ks. Rafał Widuliński, ostatnio wikariusz w sanktuarium MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama