Nowy numer 49/2020 Archiwum

Rocznica koronacji obrazu MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej

W najbliższy wtorek, 2 lipca o 18.00, Mszy św. będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik.

Na uroczystość zaprasza ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz i budowniczy sanktuarium: - Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy, tym bardziej że w tym roku przeżywamy 30. rocznicę powstania sanktuarium.

Inicjatorem budowy sanktuarium był wilnianin bp Edward Materski, ordynariusz sandomiersko-radomski.

- Ksiądz biskup w dzieciństwie chodził z rodzicami do Ostrej Bramy, modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej. Jako mały chłopiec uczestniczył w uroczystości koronacji w Wilnie. Ukochał ten wizerunek i "zabrał w sercu", w swoje dalsze życie. Po II wojnie światowej, wiedząc, że na Litwie granice są zamknięte, kościoły zamieniane na muzea czy magazyny, bał się, by z Ostrą Bramą nie stało się podobnie. Bardzo pragnął, by imię Matki Miłosierdzia było rozsławiane na zachód od Wilna. Dlatego, odpowiadając na prośby Polaków, którzy z przyczyn historycznych opuścili swoje ukochane ziemie, podjął decyzję budowy repliki Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej - wyjaśnia ks. Karbownik.

Decyzją bp. Materskiego budowa rozpoczęła się w maju 1988 roku. Rok później, w listopadzie, kard. Henryk Gulbinowicz, pochodzący z Wileńszczyzny, poświęcił kaplicę i dokonał intronizacji wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia. Wierną kopię tej z Ostrej Bramy namalowała wilnianka Izabela Borowska.

Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej odbyła się 2 lipca 2005 roku. Uroczystości przewodniczył kard. Gulbinowicz.

7 stycznia 2014 roku, dekretem papieża Franciszka, kościół sanktuaryjny otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama