Nowy numer 49/2020 Archiwum

Radom. Nowy okres zasiłkowy

Do 30 lipca wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Od 1 lipca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje wnioski na okres zasiłkowy na świadczenie wychowawcze (500+), Dobry start (300+), świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny. Do końca miesiąca wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Od tego roku, po zmianach przepisów, świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, niezależnie od dochodu rodziny. Wnioski złożone od lipca do końca września będą wypłacane z wyrównaniem od 1 lipca. Wnioski złożone po 30 września będą przyznawane od miesiąca, w którym złożony został wniosek.

Dodatkowym ułatwieniem będzie również wydłużenie czasu wypłaty świadczenia, który będzie trwał od 1 lipca 2019 roku do 31 maja 2021 roku. Wydłużony zostanie także czas na złożenie wniosku dla nowo narodzonych dzieci. Rodzice będą mogli złożyć wniosek w ciągu 3 miesięcy od narodzin dziecka, a świadczenie otrzymają z wyrównaniem od dnia jego narodzin. Zmiana dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca.

Jeżeli chodzi o osoby samotnie wychowujące dziecko, przyznanie świadczenia nie będzie uzależnione od ustalenia alimentów na drugiego rodzica. Rodzice, którzy mają przyznane świadczenie wychowawcze do 30 września na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

- Według szacunkowych danych z Głównego Urzędu Statystycznego, w tym okresie zasiłkowym świadczenie wychowawcze może dostać nawet 38,5 tys. dzieci. Jeżeli chodzi o rok 2018, to tych dzieci było ok. 20 tys. - mówi Marcin Gierczyk, dyrektor MOPS w Radomiu.

Nie ma zmian w przypadku programu Dobry start - jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny do ukończenia 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Od 1 sierpnia wnioski będą przyjmowane w formie papierowej. Wzory dostępne będą od 22 lipca w zespołach pracy socjalnej oraz w siedzibie MOPS przy ul. Limanowskiego 134. W tych miejscach będą również przyjmowane wnioski już wypełnione.

Wzory wniosków dostępne są także na stronie internetowej MOPS w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce "wzory wniosków".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama