Nowy numer 48/2020 Archiwum

Uroczystości w bazylice mniejszej w Skarżysku-Kamiennej

Sanktuarium obchodziło 14. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Dzisiaj potrzebne są stągwie naszej modlitwy i ofiary w intencji Kościoła, kapłanów, małżeństw i rodzin, młodzieży, w intencji powołań oraz za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i walczą z wiarą - wzywał bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. w sanktuarium ostrobramskim w Skarżysku-Kamiennej.

W homilii bp Tomasik przypomniał historyczne wydarzenie sprzed 14 lat, jakim było przyozdobienie koronami papieskimi kopii obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. - 2 lipca sprzed 14 lat: 350 księży, 28 biskupów i tysiące wiernych uczestniczyło w przepięknej uroczystości koronacji tego obrazu, który przypomina nam Matkę Bożą - Matkę Miłosierdzia. Podczas homilii abp Józef Michalik przypominał nam: "Droga maryjna to droga bezpieczna dla zachowania wiary" i zwrócił uwagę: "Nie pytajmy, co Matka Boża ma dla nas uczynić, ale co my powinniśmy dla Niej uczynić jako rodzina i naród" - cytował bp Henryk.

Ordynariusz radomski wezwał również do modlitwy i ofiary. Nawiązując do ewangelicznego opisu wesela w Kanie Galilejskiej oraz stągwi z dobrymi uczynkami, które podczas koronacji złożyli u stóp Pani Ostrobramskiej mieszkańcy Skarżyska, biskup wskazał 6 szczególnych intencji, które w dzisiejszych czasach wymagają przemodlenia i ofiary. - Podczas uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej przed 14 laty w procesji z darami przyniesiono stągwie. Były one wypełnione tysiącami dowodów dobrych czynów, które podjęli skarżyszczanie przed tą uroczystością. Dzisiaj także potrzebne są stągwie naszej modlitwy i ofiary w wielu intencjach. Pierwsza to wielka modlitwa w intencji całego Kościoła, kiedy Kościół jest atakowany za błędy ludzi Kościoła; modlitwa i ofiara, aby Kościół był znakiem działania Chrystusa i aby dobrze spełnił swoją misję. Druga to modlitwa i ofiara za kapłanów; potrzebni są nam dobrzy, święci i ofiarni kapłani. Dzisiaj dziękujemy Bogu za tych wiernych świeckich, którzy podejmują trud współpracy ze swoimi duszpasterzami - mówił biskup.

Kolejne stągwie wymieniane przez ordynariusza powinny być wypełnione modlitwą i ofiarą za małżeństwa, rodziny, modlitwą w intencji naszej młodzieży, w intencji powołań kapłańskich, misyjnych, zakonnych, a ta szósta - modlitwą i ofiarą za tych, którzy nie wierzą w Chrystusa i walczą z wiarą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama