GN 48/2020 Archiwum

Ks. prof. Ignacy Bokwa żegna się z wykładami

Po 30 latach pracy jako dogmatyk w seminariach sandomierskim, a potem radomskim, wieloletni profesor UKSW podejmie pracę duszpasterską w Szwajcarii.

Jak mówią koledzy, trudno sobie wyobrazić, by ks. Ignacy zaprzestał pracy naukowej. Żegna się jedynie z pracą dydaktyczną.

Ignacy Bokwa urodził się 14 kwietnia 1957 roku w Koprzywnicy (obecnie diecezja sandomierska). Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Formację przerwała 2-letnia służba wojskowa, gdzie alumn Ignacy - co było rzeczą wyjątkową - zdołał na bieżąco zaliczać egzaminy, co sprawiło, że wrócił na swój rocznik seminaryjny.

Po święceniach kapłańskich w 1982 r. przez rok pracował jako wikariusz w radomskiej parafii pw. MB Miłosierdzia. Następnie rozpoczął studia z teologii dogmatycznej w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Uwieńczył je doktoratem i w 1988 r. rozpoczął pracę jako wykładowca w Sandomierzu oraz ojciec duchowy alumnatu.

Bardzo szybko doceniono naukowe możliwości ks. Bokwy. Zwolniony z funkcji ojca duchownego, nadal będąc wykładowcą w seminarium, przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę naukową na Akademii Teologii Katolickiej, potem Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tam habilitował się, a potem zrobił wszystko, czego wymagały przepisy, by otrzymać naukowy tytuł profesora. Było to w 2012 roku.

Księdzu Bokwie bp Jan Chrapek zlecił utworzenie w Radomiu Wydziału Teologicznego. Dogmatyk był jego dziekanem. Stworzone przez ks. Bokwę struktury umożliwiły magisterskie studia z teologii alumnom i rzeszy studentów świeckich. Oni dziś są katechetami w szkołach rozsianych po całej diecezji.

Ks. prof. Bokwa specjalizuje się w teologii współczesnej, teologii kultury, teologii religii i dialogu międzyreligijnym. Jest autorem szeregu książek, artykułów oraz tłumaczem publikacji teologicznych z języków niemieckiego i włoskiego.

Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 r. ks. Bokwa został mianowany na stopień podporucznika, co jest to związane z jego służbą wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach, którą odbył w latach 1976-1978 - w tej samej jednostce, w której służył bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Za lata pracy jako wykładowcy teologii dogmatycznej ks. Bokwie (drugi z prawej) dziękuje ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.   Za lata pracy jako wykładowcy teologii dogmatycznej ks. Bokwie (drugi z prawej) dziękuje ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama