W Golgocie Martyrologium Narodu Polskiego modlili się przy obrazie swojego patrona ks. Filipa Smalone.
To była 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchoniemych do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie.
Spotkanie głuchoniemych rozpoczęło się w świątyni od odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia. Centralnym punktem programu pielgrzymkowego była Msza św., której przewodniczył ks. Damian Migacz z diecezji tarnowskiej. W intencji osób głuchoniemych i ich rodzin modlili się także ks. Andrzej Gozdur, duszpasterz głuchoniemych diecezji radomskiej, oraz ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium.
Po Eucharystii pielgrzymi powierzyli siebie i swoje rodziny Chrystusowi Królowi, którego figurę ufundowali. Później procesyjnie przeszli do Golgoty Martyrologium Narodu Polskiego, a tam modlili się w oratorium głuchoniemych przy obrazie swojego patrona ks. Filipa Smalone.
– Od wielu lat w sanktuarium w Kałkowie realizowane jest ożywione duszpasterstwo dla osób niesłyszących i jest tam też dla nich dom. W historii tego miejsca zapisała się pielgrzymka głuchoniemych z 2010 roku, gdy przybyli tu pielgrzymi z Irlandii, Włoch, Anglii, Australii, Kanady i USA. Duszpasterstwo głuchoniemych to wielka zasługa ks. Czesława Wali, honorowego kustosza sanktuarium – twórcy wielu dzieł charytatywnych w Kałkowie-Godowie. Języka migowego nauczył się już w 1957 roku. Gdy w roku 1967 trafił do parafii Krynki w gminie Brody jako wikariusz, natychmiast założył duszpasterstwo głuchych. Szacuje, że w naszym kraju jest kilkadziesiąt tysięcy głuchoniemych – mówi br. Łukasz Preihs SFCHP .
W tym roku do sanktuarium przybyli pielgrzymi z Wiechowa, Opola, Radomia, Brwinowa, Pionek, Sandomierza, Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej, Kielc, Puław, Warszawy, Stalowej Woli, Rzeszowa i Przemyśla.