GN 48/2020 Archiwum

Miejsca bliskie sercu

Mogli bliżej przyjrzeć się ludziom naszej wielkiej kultury, którzy pomagali odkrywać innym narodowe wartości.

To była już 6. pielgrzymka Klubu Inteligencji Katolickiej im. kard. S. Wyszyńskiego w Radomiu. Jej bogaty dwudniowy program przygotował ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej, kapelan KIK. – Kiedyś trafiłem do miejsc, które teraz odwiedzamy, i uznałem, że warto, żeby te miejsca trafiły też do pamięci ludzi, którzy są mi bliscy – mówi ks. Poniewierski. Pielgrzymi zatrzymali się w Kocku przy pomniku gen. Franciszka Kleeberga, gdzie jest też pochowana część jego żołnierzy. W Radzyniu Podlaskim oglądali pałac Potockich, w Romanowie zwiedzali pałacyk Józefa Ignacego Kraszewskiego, a w Jabłecznej podziwiali prawosławny monastyr.

W Kostomłotach, gdzie znajduje się niewielka cerkiew i jedyna na świecie parafia neounicka z zachowanym wschodnim obrządkiem, słuchali o trudnej historii tego miejsca. Ostatnim punktem pierwszego dnia pielgrzymki było sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Podczas niedzielnej Eucharystii pielgrzymi modlili się w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności w Kodniu, jednym z największych sanktuariów na wschodniej ścianie obecnej Rzeczypospolitej. Później w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza, zapoznawali się z życiem i twórczością naszego noblisty.

– Trasa pielgrzymki jest wyjątkowa i bogata w treści oraz przeżycia duchowe. Odwiedzane miejsca ułożyły się bardzo logicznie, pokazując wymiar patriotyczny i religijny naszego pielgrzymowania. Myślę, że ten wyjazd był bardzo udany – podsumowuje Jan Rejczak, prezes radomskiego KIK.

Spotkania w KIK po wakacyjnej przerwie rozpoczną się Mszą św. o 18.00 w katedrze w pierwszą środę września. Członkowie i sympatycy klubu spotykają się w środy o 18.15 w domu parafialnym radomskiej katedry przy ul. Sienkiewicza 13 (wejście od podwórka) od strony ul. Mickiewicza. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama