GN 48/2020 Archiwum

Seniorzy z Radomia pielgrzymowali do Wieliczki i Krakowa

Chodzili solnymi korytarzami i modlili się przy ołtarzu z relikwiami św. Stanisława w krakowskiej katedrze.

Na wakacyjną pielgrzymkę do Wieliczki i Krakowa z proboszczem ks. kan. Romanem Adamczykiem wyjechali członkowie Klubu Seniora z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu.

W kopalni soli z przewodniczką zeszli solnymi korytarzami 130 m pod ziemię. - Po trasie podziwialiśmy najważniejsze i najpiękniejsze kapliczki z kaplicą św. Kingi włącznie. Zwiedzanie kopalni zajęło niemal trzy godziny. Przekonaliśmy się, jak ciężka jest praca górników, i zobaczyliśmy, jakimi prymitywnymi narzędziami musieli się posługiwać pracujący tu kiedyś ludzie - mówi Barbara Głowacka.

Znalazło się wielu uczestników pielgrzymki, którzy po drodze próbowali wielickiej soli prosto ze ściany.

- Z przewodnikiem w Krakowie doszliśmy do pomnika słynnego Smoka Wawelskiego. Zatrzymaliśmy się, by usłyszeć jego historię, i poszliśmy na Skałkę. Tam weszliśmy do krypty słynnych Polaków i zwiedziliśmy świątynię. Później zwiedzaliśmy katedrę wawelską. Modliliśmy się m.in. przy ołtarzu z relikwiami św. Stanisława ze Szczepanowa, przy którym przez wieki królowie składali trofea wojenne, i przed głównym ołtarzem, gdzie odbywały się liczne koronacje królewskie Zatrzymywaliśmy się przy nagrobkach królów, m.in.: św. Jadwigi, Władysława Jagiełły, Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Jagiellończyka, Stefana Batorego, Władysława Warneńczyka - wylicza pani Barbara.

Ostatnim punktem zwiedzania Krakowa był Rynek Główny.

- Krakowski upał nas zmęczył, ale pielgrzymka była bardzo bogata w piękne przeżycia i ważne dla każdego Polaka wiadomości historyczne. Już jesteśmy umówieni na jesienną pielgrzymkę, tym razem do Torunia i Inowrocławia - podsumowuje pani Barbara.

Inicjatorem i opiekunem Klubu Seniora jest ks. Roman Adamczyk. Spotkanie założycielskie odbyło się w październiku 2011 roku. Przewodniczącą klubu została Barbara Głowacka. Spotkania odbywają się cyklicznie w środy, co dwa tygodnie. Seniorzy spotykają się z ciekawym ludźmi, poznają historię swojego miasta i różnych parafii. Uczestniczą w organizowanych wycieczkach - zarówno pieszych, jak i autokarowych. Członkowie klubu w miarę swoich możliwości włączają się w życie parafii poprzez czynny udział w nabożeństwach oraz przy sprzedaży prasy katolickiej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama